Ծանր հանցագործության մեջ մեղադրվող մեր վստահորդն ազատվեց կալանքից
2024 թվականի դեկտեմբեր ամսին մեր գրասենյակ էր դիմել մեղադրյալ Շ.Ս.-ն՝ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իր վերաբերյալ քննվող քրեական վարույթի շրջանակներում իր շահերի պաշտպանությունը ստանձնելու համար։
Նախքան մեր գրասենյակ դիմելը քրեական վարույթով Շ.Ս.-ին մեղադրանք էր ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով նախատեսված ծանր հանցագործության, այն է՝ մի խումբ պաշտոնատար անձանց կողմից ապօրինի գործողության համար կաշառք ստանալու համար, իսկ նրա նկատմամբ ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարանի որոշմամբ որպես խափանման միջոց էր կիրառվել կալանքը:
Քրեական վարույթով մեղադրյալի պաշտպանությունը մեր գրասենյակի փաստաբան Անդրանիկ Մնացականյանի կողմից ստանձնելուց շուրջ 20 օր անց մեղադրյալի շահերի պաշտպանությանն ուղղված դատավարական գործողությունների և դատական ակտի բողոքարկման արդյունքում ՀՀ վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանի որոշմամբ մեղադրյալի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառված կալանքը փոխվել է այլընտրանքային խափանման միջոցների համակցությամբ:
Շնորհակալ ենք ՀՀ վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Անի Մարտիրոսյանին՝ արդարացի դատական ակտ կայացնելու համար:

In December 2024, our office was approached by the defendant Sh.S., seeking legal representation in a criminal case being investigated by the Anti-Corruption Committee of the Republic of Armenia.
Before contacting our office, Sh.S. had been charged with a serious crime under Article 435, Part 2, Clauses 1 and 3 of the Criminal Code of the Republic of Armenia, namely, receiving a bribe for an unlawful act by a group of officials. Detention had been applied as a preventive measure against him by a decision of the Anti-Corruption Court of the Republic of Armenia.
Approximately 20 days after attorney Andranik Mnatsakanyan of our office undertook the defense of the accused, as a result of procedural actions and the appeal of the judicial act aimed at protecting the defendant’s interests, the Anti-Corruption Court of Appeals of the Republic of Armenia ruled to replace the detention with a combination of alternative preventive measures.
We express our gratitude to Judge Ani Martirosyan of the Anti-Corruption Court of Appeals for delivering a fair judicial act.