Ծանր հանցագործության մեջ մեղադրվող մեր վստահորդը կմնա ազատության մեջ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Արաբկիր վարչական շրջանի քննչական բաժնում քննվող քրեական վարույթով 2025 թվականի դեկտեմբեր ամսին մեր գրասենյակի փաստաբան Անդրանիկ Մնացականյանի վստահորդ Դ.Ե.-ին մեղադրանք էր ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 166-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ և 10-րդ կետերով նախատեսված ծանր հանցագործության, այն է՝ մի խումբ անձանց կողմից խուլիգանական դրդումներով մեկ ուրիշի առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու համար, ինչպես նաև միջնորդություն էր ներկայացվել Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարան նրա նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ:
Ճիշտ ընտրված պաշտպանական մարտավարության, ինչպես նաև դատարանի ցուցաբերած օբյեկտիվ մոտեցման շնորհիվ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ քննիչի միջնորդությունը մերժվել է, իսկ Դ.Ե.-ի նկատմամբ որպես այլընտրանքային խափանման միջոց կիրառվել է վարչական հսկողությունը:
Շնորհակալ ենք Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի դատավոր Վարդան Գրիգորյանին՝ արդարացի դատական ակտ կայացնելու համար:

Наш клиент, обвиняемый в тяжком преступлении, останется на свободе
В декабре 2025 года в рамках уголовного дела, расследуемого Арабкирским отделением Следственного управления города Еревана Следственного комитета РА, адвокат нашей юридической фирмы Андраник Мнацаканян представлял интересы Д.Е., которому было предъявлено обвинение в совершении тяжкого преступления по статье 166, часть 2, пункты 5 и 10 Уголовного кодекса Республики Армения — а именно в причинении тяжкого вреда здоровью другому лицу группой лиц из хулиганских побуждений. Также было подано ходатайство в Суд первой инстанции общей юрисдикции города Ереван о применении к Д.Е. меры пресечения в виде содержания под стражей.
Благодаря правильно выбранной защитной тактике, а также объективному подходу суда, ходатайство следователя о применении содержания под стражей было отклонено, и в качестве альтернативной меры пресечения к Д.Е. была применена административная надзорная мера.
Выражаем благодарность судье Вардану Григоряну Суда первой инстанции общей юрисдикции города Ереван за вынесение справедливого судебного акта.