Ծանր հանցագործության մեջ մեղադրվող մեր վստահորդը կմնա ազատության մեջ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Արաբկիր վարչական շրջանի քննչական բաժնում քննվող քրեական վարույթով 2025 թվականի դեկտեմբեր ամսին մեր գրասենյակի փաստաբան Անդրանիկ Մնացականյանի վստահորդ Դ.Ե.-ին մեղադրանք էր ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 166-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ և 10-րդ կետերով նախատեսված ծանր հանցագործության, այն է՝ մի խումբ անձանց կողմից խուլիգանական դրդումներով մեկ ուրիշի առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու համար, ինչպես նաև միջնորդություն էր ներկայացվել Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարան նրա նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ:
Ճիշտ ընտրված պաշտպանական մարտավարության, ինչպես նաև դատարանի ցուցաբերած օբյեկտիվ մոտեցման շնորհիվ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ քննիչի միջնորդությունը մերժվել է, իսկ Դ.Ե.-ի նկատմամբ որպես այլընտրանքային խափանման միջոց կիրառվել է վարչական հսկողությունը:
Շնորհակալ ենք Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի դատավոր Վարդան Գրիգորյանին՝ արդարացի դատական ակտ կայացնելու համար:

Our client, accused of a serious crime, will remain free
In December 2025, in the criminal case being investigated by the Arabkir Division of the Yerevan City Investigative Department of the RA Investigative Committee, our law firm’s lawyer, Andranik Mnatsakanyan, represented the interests of D.E., who had been charged with a serious crime under Article 166, Part 2, Points 5 and 10 of the Criminal Code of the Republic of Armenia—namely, causing serious bodily harm to another person through hooliganism by a group of persons. A motion was also submitted to the Yerevan City Court of First Instance of General Jurisdiction regarding the application of pretrial detention as a preventive measure against D.E.
Thanks to a correctly chosen defense strategy, as well as the objective approach shown by the court, the investigator’s motion to apply pretrial detention was rejected, and administrative supervision was imposed on D.E. as an alternative preventive measure.
We thank Judge Vardan Grigoryan of the Yerevan City Court of First Instance of General Jurisdiction for issuing a fair judicial act.