Քրեական գործով արդարացված մեր վստահորդը կստանա նաև ապօրինի կալանավորման և հետապնդման լիարժեք փոխհատուցում
• Քրեական գործով արդարացված մեր վստահորդը կստանա նաև ապօրինի կալանավորման և հետապնդման լիարժեք փոխհատուցում
2024թ. մայիսի 24-ին հայտնել էինք մեր վստահորդ Ա.Ղ.-ի նկատմամբ արդարացման հիմքով քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին /հղումը/:
Դրանից հետո փաստաբան Էդգար Այվազյանը շարունակել է միջոցներ ձեռնարկել Ա.Ղ.-ի խախտված իրավունքների վերականգման և պաշտպանության ուղղությամբ` արդարացվածին պատճառված վնասի հատուցման պահանջով հայցադիմում ներկայացնելով  դատարան:
Առաջին ատյանի դատարանը, մասնակի էր բավարարել ներկայացված հայցը` փոխհատուցելով Ա.Ղ.-ի կողմից միայն չստացած աշխատավարձը: Վերաքննիչ բողոքի ներկայացման արդյունքում Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանը 2025թ. նոյեմբերի 20-ի որոշմամբ բավարարել է այն` արձանագրելով, որ արդարացվածը իրավունքի ունի ստանալ ոչ միայն աշխատավարձը, այլև անազատության մեջ գտնվելու հետևանքով կորցրած պարգևավճարը, նրան պատճառված ոչ նյութական վնասը, ինչպես նաև փաստաբանին վճարված գումարը` անկախ այն հանգամանքից, թե ով է այն վճարել /քաղաքացիական գործ թիվ ԵԴ2/6580/02/24/:
Շնորհակալ ենք ՀՀ վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի դատավորներ Ն.Մարգարյանին, Դ.Սերոբյանին և Գ.Խաչատրյանին` պատճառաբանաված և արդարացի դատական ակտի կայացման համար:

Наш оправданный доверитель по уголовному делу получит также полную компенсацию за незаконное содержание под стражей и преследование
• Наш оправданный доверитель по уголовному делу получит также полную компенсацию за незаконное содержание под стражей и преследование
24 мая 2024 года мы сообщили о прекращении уголовного преследования в отношении нашего доверителя А.K. на основании оправдания. (/ссылка/).
После этого адвокат Эдгар Айвазян продолжил предпринимать меры, направленные на восстановление и защиту нарушенных прав А.Гh., подав в суд исковое заявление о возмещении ущерба, причинённого оправданному.
Суд первой инстанции частично удовлетворил иск, компенсировав только невыплаченную заработную плату А.K. В результате подачи апелляционной жалобы Гражданский апелляционный суд 20 ноября 2025 года удовлетворил её, указав, что оправданный имеет право получить не только заработную плату, но и премию, утраченный вследствие содержания под стражей, компенсацию морального вреда, а также сумму, уплаченную адвокату — независимо от того, кто фактически осуществил платеж (гражданское дело № ЕД2/6580/02/24).
Мы благодарим судей Апелляционного гражданского суда РА — Н. Маргаряна, Д. Серобяна и Г. Хачатряна — за мотивированное и справедливое судебное решение.