Home / Cases / Քաղաքացիական գործ / Քրեական գործով արդարացված մեր վստահորդը Հայաստանի…
Քրեական գործով արդարացված մեր վստահորդը Հայաստանի Հանրապետությունից կստանա 2 200 000 ՀՀ դրամ փոխհատուցում
10 Հոկտեմբերի, 2025 1 min read
ՀՀ դատաիրավական պրակտիկայում աստիճանաբար ձևավորվել է կայուն պրակտիկա՝ քրեական վարույթով արդարացված անձանց փոխհատուցում տրամադրելու վերաբերյալ: Մոտ չորս տարի առաջ արդարացված մեր վստահորդ Ա.Ղ.-ն 677 օր գտնվել էր կալանքի տակ, բացի այդ նրա տանը կատարվել էր խուզարկություն:
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քաղաքացիական դատարանը դատավոր Աշոտ Հովհաննիսյանի նախագահությամբ Ա.Ղ.-ի խախտված իրավունքների վերականգնման համար որպես փոխհատուցում որոշել է ՀՀ-ից բռնագանձել 2.200.000 ՀՀ դրամ, որից 2.000.000 ՀՀ դրամը` ազատության իրավունքի խախտման համար փոխհատուցում, իսկ 200.000 ՀՀ դրամը` բնակարանի անձեռնմխելիության խախտման համար փոխհատուցում /տես քաղաքացիական գործ թիվ ԵԴ/66453/02/22/:
Չնայած գտնում ենք, որ ազատության իրավունքի խախտման համար բավարարված փոխհատուցման չափը չի համապատասխանում խախտման բնույթին, և այդ կապակցությամբ բողոք ենք ներկայացրել Վերաքննիչ դատարան, ամեն դեպքում շնորհակալություն դատավոր Աշոտ Հովհաննիսյանին՝ քրեական վարույթներով անձի խախտված իրավունքների վերականգնման առումով պրակտիկայի զարգացման գործում արժեքավոր դատական ակտ կայացնելու համար:

In the judicial practice of the Republic of Armenia, a stable approach has gradually developed regarding the provision of compensation to individuals acquitted in criminal proceedings. Nearly four years ago, our client A.Gh., who was acquitted, had been held in detention for 677 days; in addition, a search had been conducted at his home.
The Yerevan Court of General Jurisdiction, presided over by Judge Ashot Hovhannisyan, decided to recover 2,200,000 AMD from the Republic of Armenia as compensation for the violation of A.Gh.’s rights. Of this amount, 2,000,000 AMD was awarded for the violation of his right to liberty, and 200,000 AMD — for the violation of the inviolability of his home (see Civil Case No. ԵԴ/66453/02/22).
Although we believe that the amount of compensation awarded for the violation of the right to liberty does not correspond to the nature of the violation — and we have appealed this decision to the Court of Appeal — we would nevertheless like to thank Judge Ashot Hovhannisyan for issuing a valuable judicial act contributing to the development of judicial practice in restoring individuals’ violated rights in criminal proceedings.