Home / Cases / Վարչական գործ / Վարչական դատարանը վճռեց պարտավորեցնել ՊՆ-ին մեր…
ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրամանով մեր գրասենյակի վստահորդ Ա.Ա.-ին բնակարան ձեռքբերելու նպատակով ֆինանսական աջակցություն էր տրամադրվել բնակարանի արժեքի միայն 50 տոկոսի չափով:
Փաստաբան Էդգար Այվազյանը հայցադիմում է նեկայացրել ՀՀ վարչական դատարան` հիմնավորելով, որ աջակցությունը պետք է տրամադրվի բնակարանի գնի 100 տոկոսի չափով, քանի որ հետագայում կատարված օրենսդրական փոփոխությունը կիրառելի չէ Ա.Ա.-ի նկատմամբ` անձի վիճակը վատթարացնող իրավանորմերի հետադարձ ուժ չունենալու հիմքով:
2026թ. մարտի 17-ին կայացված վճռով վարչական դատարանն ամբողջությամբ բավարարել է ներկայացված հայցը և պարտավորեցրել պաշտպանության նախարարությանը` Ա.Ա.-ին տրամադրել բնակարանի գնի 100 տոկոսի չափով իրեն հասանելիք ֆինանսական աջակցությունը /Տես՝ վարչական գործ թիվ ՎԴ/5963/05/25, https://datalex.am:443/?app=AppCaseSearch&case_id=38562071810019574/:

Home / Cases / Administrative case / The Administrative Court ruled to oblige…
By an order of the RA Minister of Defense, our client A.A. had been granted financial support for the purchase of an apartment in the amount of only 50% of its value.
Attorney Edgar Ayvazyan filed a claim with the RA Administrative Court, substantiating that the support should be provided in the amount of 100% of the apartment price, since the legislative amendment adopted later is not applicable to A.A., based on the principle that legal norms worsening a person’s situation do not have retroactive effect.
By the judgment rendered on March 17, 2026, the Administrative Court fully satisfied the claim and obliged the Ministry of Defense to provide A.A. with financial support covering 100% of the apartment price to which he is entitled (see administrative case No. VD/5963/05/25, see https://datalex.am:443/?app=AppCaseSearch&case_id=38562071810019574).
We thank Judge Hermine Muradyan for an objective examination and for delivering a fair judicial act.