Home / Cases / Վարչական գործ / Վարչական դատարանը վճռեց պարտավորեցնել ՊՆ-ին մեր…
ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրամանով մեր գրասենյակի վստահորդ Ա.Ա.-ին բնակարան ձեռքբերելու նպատակով ֆինանսական աջակցություն էր տրամադրվել բնակարանի արժեքի միայն 50 տոկոսի չափով:
Փաստաբան Էդգար Այվազյանը հայցադիմում է նեկայացրել ՀՀ վարչական դատարան` հիմնավորելով, որ աջակցությունը պետք է տրամադրվի բնակարանի գնի 100 տոկոսի չափով, քանի որ հետագայում կատարված օրենսդրական փոփոխությունը կիրառելի չէ Ա.Ա.-ի նկատմամբ` անձի վիճակը վատթարացնող իրավանորմերի հետադարձ ուժ չունենալու հիմքով:
2026թ. մարտի 17-ին կայացված վճռով վարչական դատարանն ամբողջությամբ բավարարել է ներկայացված հայցը և պարտավորեցրել պաշտպանության նախարարությանը` Ա.Ա.-ին տրամադրել բնակարանի գնի 100 տոկոսի չափով իրեն հասանելիք ֆինանսական աջակցությունը /Տես՝ վարչական գործ թիվ ՎԴ/5963/05/25, https://datalex.am:443/?app=AppCaseSearch&case_id=38562071810019574/:

Приказом министра обороны РА нашему доверителю А.А. была предоставлена финансовая поддержка для приобретения квартиры лишь в размере 50% от её стоимости.
Адвокат Эдгар Айвазян подал иск в Административный суд РА, обосновав, что поддержка должна быть предоставлена в размере 100% стоимости квартиры, поскольку последующие законодательные изменения не подлежат применению к А.А. на основании принципа отсутствия обратной силы норм, ухудшающих положение лица.
Решением от 17 марта 2026 года Административный суд полностью удовлетворил иск и обязал Министерство обороны предоставить А.А. финансовую поддержку в размере 100% стоимости квартиры, на которую он имеет право (см. административное дело № ВД/5963/05/25).
Благодарим судью Эрмине Мурадян за объективное рассмотрение дела и вынесение справедливого судебного акта.