Դատարանը մերժեց առանձնապես խոշոր չափով հարկեր վճարելուց խուսափելու մեջ մեղադրվող մեր վստահորդին կալանավորելու նախաքննական մարմնի միջնորդությունը
• Դատարանը մերժեց առանձնապես խոշոր չափով հարկեր վճարելուց խուսափելու մեջ մեղադրվող մեր վստահորդին կալանավորելու նախաքննական մարմնի միջնորդությունը
24.04.2025թ. ՀՀ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը, նախագահության դատավոր Տաթևիկ Մուրադյանի, քննարկելով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով նախատեսված հանցանքի կատարման մեջ մեղադրվող, մեր վստահորդ Վ.Հ.-ի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու նախաքննական մարմնի միջնորդությունը, մերժել է այն` կիրառելով այլընտրանքային խափանման միջոցներ:
Միջնորդության քննարկումը տևել է մի քանի ժամ, որի ընթացքում Դատարանը բավականին մանրամասնությամբ քննության է առել մեղադրանքի և պաշտպանական կողմերի փաստարկները` իրականացնելով որակյալ ու օրինակելի արդարադատություն, որի համար շնորհակալություն ենք հայտնում Դատավոր Տ.Մուրադյանին:
Շնորհակալ ենք նաև քննիչ Սարգիս Առաքելյանին` դատարանում ցուցաբերած իրավական առողջ մրցակցության, մասնագիտական ու մարդկային որակների և սեփական միջնորդությունը պաշտպանելու նպատակով ցուցաբերած մասնագիտական համառության համար:
Այս գործով պատրաստվում ենք վիճարկել նաև ՀՀ Պետական եկամուտների կոմիտեի ծառայողների կողմից կազմվող` «Տեղեկանք նախնական հաշվարկի մասին» անվանմամբ փաստաթղթի հիման վրա անձին մեղադրելու և ՊԵԿ ծառայողների կողմից տնտեսվարող սուբյեկտից համակարգիչներ ու փաստաթղթեր «վերցնելու» արատավոր պրակտիկայի իրավաչափությունը: Վիճարկման արդյունքների վերաբերյալ հանդես կգանք լրացուցիչ տեղեկատվությամբ:

Суд отклонил ходатайство следственного органа об аресте нашего доверителя, обвиняемого в уклонении от уплаты налогов в особо крупном размере
• Суд отклонил ходатайство следственного органа об аресте нашего доверителя, обвиняемого в уклонении от уплаты налогов в особо крупном размере
24 апреля 2025 года Уголовный суд общей юрисдикции первой инстанции города Ереван (Республика Армения) под председательством судьи Татевик Мурадян рассмотрел ходатайство следственного органа об избрании меры пресечения в виде ареста в отношении нашего доверителя В.Х., обвиняемого в совершении преступления, предусмотренного пунктом 2 части 3 статьи 290 Уголовного кодекса РА, и отклонил его, применив альтернативные меры пресечения.
Рассмотрение ходатайства длилось несколько часов, в течение которых суд тщательно исследовал доводы как обвинения, так и защиты, осуществив качественное и образцовое правосудие. Мы выражаем благодарность судье Т. Мурадян за это.
Также благодарим следователя Саргиса Аракеляна за проявленную в суде юридическую добросовестность, профессиональные и человеческие качества, а также за настойчивость в защите своего ходатайства.
По данному делу мы также готовимся оспорить законность порочной практики, при которой лицо обвиняется на основании документа под названием «Справка о предварительном расчете», составленного сотрудниками Комитета государственных доходов РА, а также практики «изъятия» компьютеров и документов у хозяйствующих субъектов сотрудниками КГД.