Դատարանը մերժեց առանձնապես խոշոր չափով հարկեր վճարելուց խուսափելու մեջ մեղադրվող մեր վստահորդին կալանավորելու նախաքննական մարմնի միջնորդությունը
• Դատարանը մերժեց առանձնապես խոշոր չափով հարկեր վճարելուց խուսափելու մեջ մեղադրվող մեր վստահորդին կալանավորելու նախաքննական մարմնի միջնորդությունը
24.04.2025թ. ՀՀ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը, նախագահության դատավոր Տաթևիկ Մուրադյանի, քննարկելով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով նախատեսված հանցանքի կատարման մեջ մեղադրվող, մեր վստահորդ Վ.Հ.-ի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու նախաքննական մարմնի միջնորդությունը, մերժել է այն` կիրառելով այլընտրանքային խափանման միջոցներ:
Միջնորդության քննարկումը տևել է մի քանի ժամ, որի ընթացքում Դատարանը բավականին մանրամասնությամբ քննության է առել մեղադրանքի և պաշտպանական կողմերի փաստարկները` իրականացնելով որակյալ ու օրինակելի արդարադատություն, որի համար շնորհակալություն ենք հայտնում Դատավոր Տ.Մուրադյանին:
Շնորհակալ ենք նաև քննիչ Սարգիս Առաքելյանին` դատարանում ցուցաբերած իրավական առողջ մրցակցության, մասնագիտական ու մարդկային որակների և սեփական միջնորդությունը պաշտպանելու նպատակով ցուցաբերած մասնագիտական համառության համար:
Այս գործով պատրաստվում ենք վիճարկել նաև ՀՀ Պետական եկամուտների կոմիտեի ծառայողների կողմից կազմվող` «Տեղեկանք նախնական հաշվարկի մասին» անվանմամբ փաստաթղթի հիման վրա անձին մեղադրելու և ՊԵԿ ծառայողների կողմից տնտեսվարող սուբյեկտից համակարգիչներ ու փաստաթղթեր «վերցնելու» արատավոր պրակտիկայի իրավաչափությունը: Վիճարկման արդյունքների վերաբերյալ հանդես կգանք լրացուցիչ տեղեկատվությամբ:

The Court Rejected the Investigative Body’s Motion to Detain Our Client Accused of Particularly Large-Scale Tax Evasion
• The Court Rejected the Investigative Body’s Motion to Detain Our Client Accused of Particularly Large-Scale Tax Evasion
On April 24, 2025, the Criminal Court of General Jurisdiction of First Instance of Yerevan, Republic of Armenia, presided over by Judge Tatevik Muradyan, considered the investigative body’s motion to apply detention as a preventive measure against our client V.H., who is accused of committing a crime under Article 290, Part 3, Clause 2 of the RA Criminal Code. The Court rejected the motion and applied alternative preventive measures.
The hearing lasted several hours, during which the Court thoroughly examined the arguments of both the prosecution and defense, delivering high-quality and exemplary justice. We express our gratitude to Judge T. Muradyan for this.
We also thank investigator Sargis Arakelyan for demonstrating legal integrity in court, for his professional and human qualities, and for the persistence he showed in defending his motion.
In this case, we are also preparing to challenge the legality of the flawed practice whereby a person is accused on the basis of a document titled “Certificate on Preliminary Calculation,” prepared by officers of the RA State Revenue Committee, as well as the practice by SRC officers of “seizing” computers and documents from economic operators.