Վկայի, ձերբակալվածի (կասկածյալի) և մեղադրյալի միջև տարբերությունը Հայաստանի օրենսդրության համաձայն
• Վկայի, ձերբակալվածի (կասկածյալի) և մեղադրյալի միջև տարբերությունը Հայաստանի օրենսդրության համաձայն
Հայաստանի օրենսդրության, մասնավորապես՝ Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքի (ՔԴՕ) համաձայն, վկայի, ձերբակալվածի (կասկածյալի) և մեղադրյալի կարգավիճակները քրեական վարույթում ներկայացնում են միմյանցից հստակ տարբերակված դատավարական դիրքեր։
Այս կարգավիճակները որոշում են անձի իրավունքների և պարտականությունների շրջանակը, գործին նրա ներգրավվածության աստիճանը, ինչպես նաև նրան տրամադրվող իրավական պաշտպանության մակարդակը։
Գործող ՔԴՕ-ն (ընդունվել է 2021 թվականին և ուժի մեջ է մտել 2022 թվականի հուլիսի 1-ից) հստակ տարբերակում է այս դերերը՝ ապահովելու արդար դատաքննության սկզբունքները, անմեղության կանխավարկածը և քրեական հետապնդման արդյունավետ իրականացումը։
1. Վկա
Վկա է համարվում այն անձը, ով կարող է ունենալ քրեական գործի հանգամանքների համար նշանակություն ունեցող տեղեկություններ և հրավիրվում է ցուցմունք տալու նպատակով։
Հիմնական բնութագրերը․
• Վկան չի հանդիսանում հանցագործություն կատարելու մեջ կասկածվող անձ։
• Վկան դատավարությանն օժանդակող մասնակից է, որը նպաստում է գործի փաստական հանգամանքների պարզմանը։
• Վկա կարող է լինել ցանկացած անձ, բացառությամբ օրենքով սահմանված հատուկ դեպքերի (օրինակ՝ մարդու իրավունքների պաշտպանը, ձեռնադրված հոգևորական-խոստովանահայրը, հաշտարարը, փաստաբանը, քննիչը և դատավորը, եթե ակնկալվող տեղեկությունները նրանց հայտնի են դարձել իրենց գործառույթներն իրականացնելու բերումով)։
• Վկան պարտավոր է ներկայանալ հրավերի դեպքում և տալ ճշմարտացի ցուցմունք։
• Վկան օգտվում է իրեն և իր մերձավոր ազգականներին մեղադրելու դեմ պաշտպանության իրավունքից և իրավունք ունի հրաժարվել ցուցմունք տալ, եթե ողջամտորեն ենթադրելի է, որ իր ցուցմունքը հետագայում կարող է օգտագործվել իր կամ մերձավոր ազգականի։
Վկայի իրավունքները․
• Քրեական վարույթի մասին տեղեկանալու իրացունք, որով հրավիրվել է հարցաքննության:
• Փաստաբանի հետ հարցաքննության ներկայանալու իրավունք:
• Իր, իր ամուսնու/կնոջ կամ մերձավոր ազգականների դեմ ցուցմունք տալուց հրաժարվելու իրավունք։
• Անհրաժեշտության դեպքում թարգմանչի օգնությունից օգտվելու իրավունք։
• Կյանքին, առողջությանը և իրավաչափ շահերին սպառնացող վտանգի դեպքում հատուկ պաշտպանություն ստանալու իրավունք։
• Վարույթին մասնակցելու ընթացքում կատարած ծախսերի փոխհատուցման իրավունք։
Վկայի պարտականությունները․
• Ներկայանալ իրավասու մարմնի կանչով և տալ ճշմարտացի ցուցմունք։
• Այլ վայր մեկնելիս վարույթն իրականացնող մարմնին նախապես տեղեկացնել իր գտնվելու նոր վայրի և իր հետ հաղորդակցվելու միջոցների մասին
• Պատասխանատվություն կրել սուտ ցուցմունք տալու կամ առանց օրինական հիմքերի ցուցմունք տալուց հրաժարվելու համար։
2. Ձերբակալված (կասկածյալ)
Ձերբակալված (կասկածյալ) է համարվում այն անձը, ով ձերբակալվել է հանցանք կատարած լինելու անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածի հիմքով (օրինակ՝ նա բռնվել է հանցանքը կատարելիս կամ այն կատարելուց անմիջապես հետո, ականատեսն ուղղակի մատնանշում է տվյալ անձին որպես հանցանք կատարողի, տվյալ անձի կամ նրա հագուստի վրա հայտնաբերվել են հանցանքի կատարմանը նրա առնչությունը վկայող բացահայտ հետքեր և այլն)
• Կարգավիճակի ձեռքբերում
Անձը ձեռք է բերում ձերբակալվածի (կասկածյալի) կարգավիճակ միայն ձերբակալման պահից
• Կարգավիճակի բնույթը
Ձերբակալվածի (կասկածյալի) կարգավիճակը խիստ ժամանակավոր դատավարական վիճակ է։
• Կարգավիճակի փոփոխություն
Ձերբակալվածի (կասկածյալի) կարգավիճակը դադարում է այն դեպքում,  երբ լրանում է ձերբակալման առավելագույն 72 ժամը կամ երբ մինչ այդ ժամկետը լրանալը նա ազատ է արձակվում կամ երբ կայացվում է քրեական հետապնդում հարուցելու վերաբերյալ պաշտոնական որոշում, ինչի արդյունքում անձը ստանում է մեղադրյալի կարգավիճակ։
Ձերբակալվածի (կասկածյալի) իրավունքները․
• Անմեղության կանխավարկածի լիարժեք կիրառման իրավունք։
• Իր նկատմամբ առաջադրված կասկածի հիմքերի մասին տեղեկացված լինելու իրավունք (օրինակ՝ ձերբակալման պատճառները)։
• Իր գտնվելու վայրի մասին իր նախընտրած անձին տեղեկացնելու իրավունք:
• Իր պահանջով բժշկական զննման ենթարկվելու իրավունք:
• Պաշտպանվելու իրավունք, այդ թվում՝ փաստաբանի պարտադիր մասնակցությամբ՝ ձերբակալման պահից սկսած։
• Լռելու իրավունք և ինքն իր դեմ ցուցմունք չտալու իրավունք։
• Ապացույցներ ներկայացնելու, միջնորդություններ հարուցելու և իր վերաբերյալ ընդունված որոշումները բողոքարկելու իրավունք։
3. Մեղադրյալ
Մեղադրյալ է համարվում այն անձը, որի նկատմամբ քրեական հետապնդումը պաշտոնապես հարուցված է։
• Մեղադրյալի կարգավիճակը ծագում է այն պահից, երբ հանցանքի կատարումը վկայող փաստերի հիման վրա դատախազը կայացնում է քրեական հետապնդում հարուցելու վերաբերյալ որոշում:
• Մեղադրյալը քրեական հետապնդման ենթարկվող սուբյեկտն է և քրեական վարույթի առացնքային մասնակիցներից մեկը։
• Մեղադրյալը կարող է ձերբակալվել մինչև 24 ժամ տևողությամբ՝ կալանավորման նպատակով դատարան ներկայացնելու համար կամ երբ նա խախտում է իր նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցի պայմանները:
• Երբ գործի դատական քննության արդյունքում մեղադրյալի նկատմամբ կայացվում է արդարացման վերդիկտ, ապա նա անվանվում է արդարացված մեղադրյալ, իսկ մեղադրական վերդիկտ կայացվելու դեպքում՝ դատապարտված մեղադրյալ:
Մեղադրյալի իրավունքները․
• Անմեղության կանխավարկածի լիարժեք կիրառման իրավունք՝ մինչև վերջնական դատավճռի օրինական ուժի մեջ մտնելը,
• Պաշտպան ունենալու իրավունք, այդ թվում՝ օրենքով սահմանված դեպքերում պարտադիր փաստաբանի մասնակցությամբ,
• Իր դեմ առաջադրված ամբողջական մեղադրանքի մասին տեղեկացված լինելու և նախաքննության ավարտից հետո գործի նյութերին ծանոթանալու իրավունք,
• Ապացույցներ ներկայացնելու, մեղադրանքի ապացույցները վիճարկելու և միջնորդություններ ներկայացնելու իրավունք,
• Իր դեմ վկայած անձանց հարցաքննելու, ինչպես նաև իր օգտին ցուցմունք տվող վկաներին հարցաքննության հրավիրելու իրավունք:
Մեղադրյալի պարտականությունները․
• Ներկայանալ իրավասու մարմնի կանչով:
• Ցուցմունք տալու դեպքում հայտնել միայն ճշմարտությունը հայտնել իրականությունը:
• Չխոչընդոտել քրեական վարույթին, այդ թվում` ապօրինի չմիջամտել ապացուցման գործընթացին:
• Այլ վայր մեկնելիս վարույթն իրականացնող մարմնին նախապես տեղեկացնել իր գտնվելու նոր վայրի և իր հետ հաղորդակցվելու միջոցների մասին:
Հիմնական տարբերությունները — ամփոփ համեմատություն
ՑուցիչՎկաՁերբակալված (կասկածյալ)Մեղադրյալ
Կապը հանցագործության հետԿասկած չկաՀիմնավոր կասկածՀանցանքի կատարումը վկայող փաստերի առկայություն
Իրավական հիմքըԿանչ (հրավեր)ՁերբակալումՔրեական հետապնդում հարուցելու որոշում
Լռելու իրավունքՍահմանափակԼիարժեքԼիարժեք
Ձերբակալման հնարավորությունՈչԱյո (մինչև 72 ժամ)Այո (մինչև 24 ժամ)
Կալանավորման հնարավորությունՈչՈչԱյո (մինչև 2 ամիս, որը կարող է նաև երկարաձգվել)
Պաշտպանի դերը
2021 թվականի Քրեական դատավարության օրենսգրքով փաստաբանը դիտարկվում է դատավարության օրինականության և ամբողջականության ապահովման կարևորագույն երաշխիքներից մեկը։
• Պարտադիր մասնակցություն. պաշտպանի մասնակցությունը պարտադիր է ձերբակալման կամ մեղադրանք ներկայացնելու պահից սկսած։
• Գաղտնիություն. օրենսդրությունը երաշխավորում է փաստաբանի և վստահորդի միջև հաղորդակցության բացարձակ գաղտնիությունը։
• Ապացույցների հավաքում. Մեղադրյալի պաշտպանն իրավունք ունի ինքնուրույն հավաքել ապացույցներ և ներկայացնել միջնորդություններ, որոնք վարույթն իրականացնող մարմինները պարտավոր են դիտարկել և գնահատել օրենքով սահմանված կարգով։
Դատական վերահսկողությունը՝ դատավարական կարգավիճակից բխող իրավունքների նկատմամբ
2021 թվականի Քրեական դատավարության օրենսգիրքը էականորեն ուժեղացրել է դատարանի դերը։
• Ձերբակալման օրինականությունը և բոլոր տեսակի խափանման միջոցների կիրառումը ենթակա են դատական վերահսկողության կամ դատական կարգով բողոքարկման։
• Վկայի, ձերբակալվածի (կասկածյալի) և մեղադրյալի իրավունքներին էապես միջամտող կամ դրանք խախտող գործողությունները և որոշումները ենթակա են դատական վերահսկողության կամ դատական կարգով բողոքարկման։
«Անցման» վտանգը․ վկայից՝ կասկածյալ
• Պաշտպանի իրավունք.  վկան իրավունք ունի հարցաքննության ընթացքում ներկայանալու փաստաբանի ուղեկցությամբ։
• Տեղեկացնելու պարտականություն. եթե վկայի հարցաքննության ընթացքում բացահայտվում է կասկածի հիմքեր տվյալ անձի նկատմամբ, ապա քննիչը պարտավոր է անհապաղ դադարեցնել հարցաքննությունը և ապահովել անձի պաշտպանվելու իրավունքը՝ փաստաբանի մասնակցությամբ։
• Անթույլատրելիության կանոն. այն ցուցմունքները, որոնք ձեռք են բերվել որպես վկա հարցաքննված այն անձից, երբ նա փաստացի պետք է դիտարկվեր որպես կասկածյալ, որպես կանոն, չեն կարող օգտագործվել նրա դեմ որպես ապացույց։
Հիմնական սկզբունքներ և եզրափակիչ նկատառումներ
Այս տարբերակումները արտացոլում են ժամանակակից հայկական քրեական դատավարության հիմնարար սկզբունքները․
• Մարդակենտրոն պաշտպանություն. հիմնարար իրավունքների պաշտպանությունն այժմ ավելի սերտորեն կապված է դատավարական գործընթացների թվայնացման և ազատությունից զրկելու նկատմամբ խստացված վերահսկողության հետ։
• Մրցակցային դատավարություն. պաշտպանության և մեղադրանքի կողմերի հավասարության սկզբունքը էականորեն ամրապնդվել է, հատկապես՝ ապացույցներին հասանելիության և դատարանի դերի տեսանկյունից։
• Ապացուցման բեռը. Ապացուցման բեռը շարունակում է ամբողջությամբ մնալ մեղադրանքի կողմի վրա, սակայն 2021 թվականի ՔԴՕ-ն ներդրել է ավելի հստակ չափանիշներ «հիմնավոր կասկածի» և քրեական հետապնդում հարուցելու համար «բավարար ապացույցների» առկայության գնահատման հարցում։
• Դատավարական ամբողջականություն.գործող կանոններն ապահովում են, որպեսզի դատավարական կարգավիճակների փոփոխությունները (անցումները) պատշաճ կերպով փաստաթղթավորվեն, ունենան հստակ ժամկետներ և չհանգեցնեն անթույլատրելի դատավարական անորոշության։

Согласно законодательству Республики Армения, в частности Уголовно-процессуальному кодексу Республики Армения (УПК), статусы свидетеля, задержанного (подозреваемого) и обвиняемого в уголовном производстве представляют собой четко разграниченные процессуальные положения.
Эти статусы определяют объем прав и обязанностей лица, степень его вовлеченности в дело, а также уровень предоставляемой ему правовой защиты.
Действующий УПК (принят в 2021 году и вступил в силу с 1 июля 2022 года) четко разграничивает эти роли с целью обеспечения принципов справедливого судебного разбирательства, презумпции невиновности и эффективного осуществления уголовного преследования.
1. Свидетель
Свидетелем считается лицо, которое может обладать сведениями, имеющими значение для обстоятельств уголовного дела, и вызывается с целью дачи показаний.
Основные характеристики:
- Свидетель не является лицом, подозреваемым в совершении преступления.
- Свидетель является участником процесса, содействующим установлению фактических обстоятельств дела.
- Свидетелем может быть любое лицо, за исключением специально предусмотренных законом случаев (например, Защитник прав человека, рукоположенный священнослужитель-исповедник, медиатор, адвокат, следователь и судья, если предполагаемые сведения стали им известны в связи с исполнением их функций).
- Свидетель обязан явиться по вызову и дать правдивые показания.
- Свидетель пользуется правом защиты от самооговора и оговора своих близких родственников и вправе отказаться от дачи показаний, если разумно предполагается, что его показания впоследствии могут быть использованы против него или близкого родственника.
Права свидетеля:
- Право быть осведомленным о сути уголовного производства, в связи с которым он вызван на допрос.
- Право явиться на допрос с адвокатом.
- Право отказаться от дачи показаний против себя, своего супруга/супруги или близких родственников.
- Право при необходимости пользоваться помощью переводчика.
- Право на получение особой защиты при угрозе жизни, здоровью или законным интересам.
- Право на возмещение расходов, понесенных в связи с участием в производстве.
Обязанности свидетеля:
- Явиться по вызову компетентного органа и дать правдивые показания.
- При выезде в другое место заранее уведомить орган, осуществляющий производство, о новом месте своего пребывания и средствах связи с ним.
- Нести ответственность за дачу ложных показаний или отказ от дачи показаний без законных оснований.
2. Задержанный (подозреваемый)
Задержанным (подозреваемым) считается лицо, задержанное на основании непосредственно возникшего обоснованного подозрения в совершении преступления (например, если он был застигнут при совершении преступления или непосредственно после него, очевидец прямо указывает на данное лицо как на совершившего преступление, на лице или его одежде обнаружены явные следы, свидетельствующие о его причастности к совершению преступления и т.д.).
- Приобретение статуса
Лицо приобретает статус задержанного (подозреваемого) только с момента задержания. - Характер статуса
Статус задержанного (подозреваемого) является строго временным процессуальным положением. - Прекращение статуса
Статус задержанного (подозреваемого) прекращается по истечении максимального срока задержания 72 часа, либо если до истечения этого срока лицо освобождается, либо если принимается официальное решение о возбуждении уголовного преследования, в результате чего лицо приобретает статус обвиняемого.
Права задержанного (подозреваемого):
- Право на полное применение презумпции невиновности.
- Право быть информированным об основаниях подозрения (например, о причинах задержания).
- Право уведомить выбранное им лицо о своем местонахождении.
- Право по своему требованию пройти медицинское освидетельствование.
- Право на защиту, в том числе с обязательным участием адвоката с момента задержания.
- Право хранить молчание и не давать показаний против себя.
- Право представлять доказательства, заявлять ходатайства и обжаловать принятые в отношении него решения.
3. Обвиняемый
Обвиняемым считается лицо, в отношении которого официально возбуждено уголовное преследование.
- Статус обвиняемого возникает с момента вынесения прокурором решения о возбуждении уголовного преследования на основании фактов, свидетельствующих о совершении преступления.
- Обвиняемый является субъектом уголовного преследования и одним из ключевых участников уголовного производства.
- Обвиняемый может быть задержан сроком до 24 часов с целью доставления в суд для избрания меры пресечения в виде заключения под стражу либо при нарушении условий примененной к нему меры пресечения.
- Если по результатам судебного рассмотрения в отношении обвиняемого выносится оправдательный вердикт, он именуется оправданным обвиняемым, а при вынесении обвинительного вердикта — осужденным обвиняемым.
Права обвиняемого:
- Право на полное применение презумпции невиновности до вступления окончательного приговора в законную силу.
- Право иметь защитника, в том числе с обязательным участием адвоката в предусмотренных законом случаях.
- Право быть полностью информированным о предъявленном обвинении и после завершения предварительного следствия ознакомиться с материалами дела.
- Право представлять доказательства, оспаривать доказательства обвинения и заявлять ходатайства.
- Право допрашивать лиц, дающих показания против него, а также ходатайствовать о вызове на допрос свидетелей в его пользу.
Обязанности обвиняемого:
- Являться по вызову компетентного органа.
- В случае дачи показаний сообщать только правду, излагать действительные обстоятельства.
- Не препятствовать уголовному производству, в том числе незаконно не вмешиваться в процесс доказывания.
Основные различия — краткое сравнение
| Показатель | Свидетель | Задержанный (подозреваемый | Обвиняемый |
| Связь с преступлением | Подозрение отсутствует | Обоснованное подозрение | Наличие фактов, свидетельствующих о совершении преступления |
| Правовое основание | Вызов (повестка) | Задержание | Решение о возбуждении уголовного преследования |
| Право на молчание | Ограниченное | Полное | Полное |
| Возможность задержания | Нет | Да (до 72 часов) | Да (до 24 часов) |
| Возможность заключения под стражу | Нет | Нет | Да (до 2 месяцев с возможностью продления) |
Роль защитника
Согласно Уголовно-процессуальному кодексу 2021 года адвокат рассматривается как одна из важнейших гарантий обеспечения законности и полноты процесса.
- Обязательное участие: участие защитника обязательно с момента задержания или предъявления обвинения.
- Конфиденциальность: законодательство гарантирует абсолютную конфиденциальность общения между адвокатом и доверителем.
- Сбор доказательств: защитник обвиняемого вправе самостоятельно собирать доказательства и заявлять ходатайства, которые органы, осуществляющие производство, обязаны рассматривать и оценивать в установленном законом порядке.
Судебный контроль за правами, вытекающими из процессуального статуса
Уголовно-процессуальный кодекс 2021 года существенно усилил роль суда.
- Законность задержания и применение всех видов мер пресечения подлежат судебному контролю либо могут быть обжалованы в судебном порядке.
- Действия и решения, существенно затрагивающие или нарушающие права свидетеля, задержанного (подозреваемого) и обвиняемого, подлежат судебному контролю либо могут быть обжалованы в судебном порядке.
«Риск перехода»: от свидетеля к подозреваемому
- Право на защитника: свидетель имеет право явиться на допрос в сопровождении адвоката.
- Обязанность информирования: если в ходе допроса свидетеля выявляются основания для подозрения в отношении данного лица, следователь обязан немедленно прекратить допрос и обеспечить право лица на защиту с участием адвоката.
- Правило недопустимости: показания, полученные от лица в качестве свидетеля в ситуации, когда фактически оно должно было рассматриваться как подозреваемый, как правило, не могут использоваться против него в качестве доказательства.
Основные принципы и заключительные замечания
Данные разграничения отражают фундаментальные принципы современной армянской уголовной процедуры:
- Человекоцентричная защита: защита основных прав в настоящее время более тесно связана с цифровизацией процессуальных процедур и усиленным контролем за лишением свободы.
- Состязательный процесс: принцип равенства сторон защиты и обвинения существенно укреплен, особенно в части доступа к доказательствам и роли суда.
- Бремя доказывания: бремя доказывания полностью остается на стороне обвинения, однако УПК 2021 года ввел более четкие критерии оценки «обоснованного подозрения» и наличия «достаточных доказательств» для возбуждения уголовного преследования.
- Процессуальная целостность: действующие нормы обеспечивают, чтобы изменения процессуальных статусов (переходы) надлежащим образом документировались, имели четкие сроки и не приводили к недопустимой процессуальной неопределенности.