Home / Blog / Քրեական գործ / Ծանր հանցագործությունների մեջ մեղադրվող մեր վստահորդին…
Ինչպես արդեն հայտնել էինք, 2026 թվականի փետրվար ամսին ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարանը մերժել էր ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով, 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով, 46-445-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով նախատեսված ենթադրյալ հանցագործությունների (ապօրինի գործողության համար խոշոր չափերով կաշառք պահանջելը, մի խումբ պաշտոնատար անձանց կողմից ծառայողական լիազորությունները չարաշահելը, պաշտոնեական կեղծիքի դրդելը և ապօրինի գործողության համար կաշառք ստանալը) մեջ մեղադրվող, մեր գրասենյակի փաստաբան Անդրանիկ Մնացականյանի վստահորդ Դ.Վ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառված կալանքի ժամկետը երկարաձգելու վերաբերյալ քննիչի միջնորդությունը և կիրառել այլընտրանքային խափանման միջոցների համակցություն՝ տնային կալանք, գրավ և բացակայելու արգելք (տե՛ս https://www.lsa.am/hy/criminal-case/our-client-accused-of-serious-crimesreleased-from-detention/)
ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարանի վերոնշյալ որոշման դեմ հսկող դատախազի կողմից հատուկ վերանայման բողոք էր ներկայացվել ՀՀ վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարան, որտեղ 2026 թվականի մարտի 20-ին որոշում է կայացվել դատախազի կողմից ներկայացված բողոքը մերժելու և կայացված դատական ակտն անփոփոխ թողնելու մասին:
Բացի այդ, 2026 թվականի մարտի 23-ին ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարանում տեղի է ունեցել Դ.Վ.-ի և մյուսների վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ դատարան ուղարկված քրեական գործով նախնական դատալսումներով առաջին դատական նիստը: Քննարկելով մեր վստահորդ Դ.Վ.-ի խափանման միջոցի հարցը՝ դատարանը որոշել է պահպանել գրավ և բացակայելու արգելք խափանման միջոցները, իսկ տնային կալանքը՝ փոխել վարչական հսկողությամբ, ինչի արդյունքում մեր վստահորդն ազատվելու է արգելանքից:
Շնորհակալ ենք ՀՀ վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Ժենյա Մելիքսեթյանին և ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Վարդգես Սարգսյանին՝ արդարացի դատական ակտեր կայացնելու համար:

The prosecutor’s appeal seeking to keep our client, accused of serious crimes, in detention has been dismissed, and days later administrative supervision was applied to our client.
• The prosecutor’s appeal seeking to keep our client, accused of serious crimes, in detention has been dismissed, and days later administrative supervision was applied to our client.
As previously reported, in February 2026 the Anti-Corruption Court of the Republic of Armenia rejected the investigator’s motion to extend the detention period imposed as a preventive measure on D.V., the client of our firm’s attorney Andranik Mnatsakanyan. D.V. is accused under Article 435(2)(2) and (3), Article 441(2)(4), Article 46–445(1), and Article 435(2)(2) of the RA Criminal Code (demanding a large bribe for an unlawful act, abuse of official powers by a group of officials, incitement to official forgery, and receiving a bribe for an unlawful act). Instead, the court applied a combination of alternative preventive measures: house arrest, bail, and a ban on leaving(see https://www.lsa.am/criminal-case/our-client-accused-of-serious-crimesreleased-from-detention/ ).
A special review appeal against this decision was filed by the supervising prosecutor with the RA Anti-Corruption Court of Appeal. On March 20, 2026, the appellate court dismissed the prosecutor’s appeal and upheld the lower court’s decision.
Furthermore, on March 23, 2026, the first preliminary court hearing took place at the RA Anti-Corruption Court in the criminal case sent to court with an indictment against D.V. and others. Upon reviewing the preventive measure applied to our client, the court decided to maintain bail and the travel restriction, while replacing house arrest with administrative supervision. As a result, our client will be released from confinement.
We express our gratitude to Judge Zhenya Meliksetyan of the RA Anti-Corruption Court of Appeal and Judge Vardges Sargsyan of the RA Anti-Corruption Court for delivering fair judicial acts.