Home / Blog / Քաղաքացիական գործ / Քրեական գործով արդարացված մեր վստահորդը Հայաստանի…
Քրեական գործով արդարացված մեր վստահորդը Հայաստանի Հանրապետությունից կստանա 2 200 000 ՀՀ դրամ փոխհատուցում
10 Հոկտեմբերի, 2025 1 min read
ՀՀ դատաիրավական պրակտիկայում աստիճանաբար ձևավորվել է կայուն պրակտիկա՝ քրեական վարույթով արդարացված անձանց փոխհատուցում տրամադրելու վերաբերյալ: Մոտ չորս տարի առաջ արդարացված մեր վստահորդ Ա.Ղ.-ն 677 օր գտնվել էր կալանքի տակ, բացի այդ նրա տանը կատարվել էր խուզարկություն:
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քաղաքացիական դատարանը դատավոր Աշոտ Հովհաննիսյանի նախագահությամբ Ա.Ղ.-ի խախտված իրավունքների վերականգնման համար որպես փոխհատուցում որոշել է ՀՀ-ից բռնագանձել 2.200.000 ՀՀ դրամ, որից 2.000.000 ՀՀ դրամը` ազատության իրավունքի խախտման համար փոխհատուցում, իսկ 200.000 ՀՀ դրամը` բնակարանի անձեռնմխելիության խախտման համար փոխհատուցում /տես քաղաքացիական գործ թիվ ԵԴ/66453/02/22/:
Չնայած գտնում ենք, որ ազատության իրավունքի խախտման համար բավարարված փոխհատուցման չափը չի համապատասխանում խախտման բնույթին, և այդ կապակցությամբ բողոք ենք ներկայացրել Վերաքննիչ դատարան, ամեն դեպքում շնորհակալություն դատավոր Աշոտ Հովհաննիսյանին՝ քրեական վարույթներով անձի խախտված իրավունքների վերականգնման առումով պրակտիկայի զարգացման գործում արժեքավոր դատական ակտ կայացնելու համար:

Наш доверитель, оправданный по уголовному делу, получит от Республики Армения компенсацию в размере 2 200 000 драмов
• Наш доверитель, оправданный по уголовному делу, получит от Республики Армения компенсацию в размере 2 200 000 драмов
В судебной практике Республики Армения постепенно сформировался устойчивый подход к предоставлению компенсации лицам, оправданным по уголовным делам. Почти четыре года назад наш доверитель А.Г., который был оправдан, находился под стражей 677 дней; кроме того, в его доме был проведён обыск.
Суд общей юрисдикции города Еревана под председательством судьи Ашота Ованнисяна постановил взыскать с Республики Армения 2.200.000 драмов в качестве компенсации за нарушение прав А.Г. Из этой суммы 2.000.000 драмов присуждены за нарушение права на свободу, а 200.000 драмов — за нарушение неприкосновенности жилища (см. гражданское дело № ЕД/66453/02/22).
Хотя мы считаем, что размер компенсации за нарушение права на свободу не соответствует характеру нарушения и по этому поводу подали апелляционную жалобу, тем не менее выражаем благодарность судье Ашоту Ованнисяну за вынесение ценного судебного акта, способствующего развитию практики восстановления нарушенных прав лиц в рамках уголовных производств.