Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանը վերականգնեց մեր վստահորդի խախտված սեփականության իրավունքը՝ ժառանգված բնակարանի նկատմամբ
• Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանը վերականգնեց մեր վստահորդի խախտված սեփականության իրավունքը՝ ժառանգված բնակարանի նկատմամբ
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քաղաքացիական դատարանում քննված թիվ ԵԴ/57083/02/21 քաղաքացիական գործով առաջին ատյանի դատարանը բավարարել էր մեր վստահորդի դեմ ներկայացված հայցը և հայցվորին ճանաչել փաստացի տիրապետման հիմքով ժառանգությունն ընդունած ժառանգ` անվավեր ճանաչելով մեր վստահորդ Ա.Բ.-ի սեփականության իրավունքի ¾-ի պետական գրանցումը: Ինչպես նաև մերժել էր մեր կողմից ներկայացված հակընդդեմ հայցը գույքը ապօրինի տիրապետողին բնակարանից վտարելու վերաբերյալ։
Առաջին ատյանի դատարանի վերոնշյալ վճռի դեմ վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել մեր գրասենյակի փաստաբան Էդգար Այվազյանը: Եվ ահա, ՀՀ վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանը 2025թ. հոկտեմբերի 22-ի որոշմամբ ամբողջությամբ բավարարել է ներկայացված բողոքը, մերժել է մեր վստահորդի դեմ ներկայացված հայցը` միաժամանակ բավարարելով մեր կողմից ներկայացված հակընդդեմ հայցը և վտարելով մեր վստահորդի սեփականությունը ապօրինի տիրապետող անձանց:
Շնորհակալ ենք ՀՀ վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի դատավորներ Ս.Գրիգորյանին, Ա.Մխիթարյանին և Ն.Կարապետյանին` պատճառաբանաված և արդարացի դատական ակտի կայացման համար:

In civil case No. ED/57083/02/21, examined by the Court of General Jurisdiction of First Instance of Yerevan, the court of first instance had upheld the claim filed against our client and recognized the claimant as an heir who had accepted the inheritance on the basis of factual possession, thereby declaring invalid the state registration of ¾ of our client A.B.’s ownership right. The court had also dismissed our counterclaim seeking the eviction of the unlawful possessor(s) of the apartment.
An appeal against the above-mentioned judgment of the court of first instance was filed by our firm’s attorney, Edgar Ayvazyan. Subsequently, by its decision of October 22, 2025, the Civil Court of Appeal of the Republic of Armenia fully satisfied the appeal, dismissed the claim filed against our client, and simultaneously granted our counterclaim, ordering the eviction of the persons unlawfully possessing our client’s property.
We express our gratitude to the judges of the Civil Court of Appeal of the Republic of Armenia — S. Grigoryan, A. Mkhitaryan, and N. Karapetyan — for adopting a well-reasoned and fair judicial act.