Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանը վերականգնեց մեր վստահորդի խախտված սեփականության իրավունքը՝ ժառանգված բնակարանի նկատմամբ
• Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանը վերականգնեց մեր վստահորդի խախտված սեփականության իրավունքը՝ ժառանգված բնակարանի նկատմամբ
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քաղաքացիական դատարանում քննված թիվ ԵԴ/57083/02/21 քաղաքացիական գործով առաջին ատյանի դատարանը բավարարել էր մեր վստահորդի դեմ ներկայացված հայցը և հայցվորին ճանաչել փաստացի տիրապետման հիմքով ժառանգությունն ընդունած ժառանգ` անվավեր ճանաչելով մեր վստահորդ Ա.Բ.-ի սեփականության իրավունքի ¾-ի պետական գրանցումը: Ինչպես նաև մերժել էր մեր կողմից ներկայացված հակընդդեմ հայցը գույքը ապօրինի տիրապետողին բնակարանից վտարելու վերաբերյալ։
Առաջին ատյանի դատարանի վերոնշյալ վճռի դեմ վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել մեր գրասենյակի փաստաբան Էդգար Այվազյանը: Եվ ահա, ՀՀ վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանը 2025թ. հոկտեմբերի 22-ի որոշմամբ ամբողջությամբ բավարարել է ներկայացված բողոքը, մերժել է մեր վստահորդի դեմ ներկայացված հայցը` միաժամանակ բավարարելով մեր կողմից ներկայացված հակընդդեմ հայցը և վտարելով մեր վստահորդի սեփականությունը ապօրինի տիրապետող անձանց:
Շնորհակալ ենք ՀՀ վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի դատավորներ Ս.Գրիգորյանին, Ա.Մխիթարյանին և Ն.Կարապետյանին` պատճառաբանաված և արդարացի դատական ակտի կայացման համար:

По гражданскому делу № ЕД/57083/02/21, рассмотренному в гражданском суде общей юрисдикции первой инстанции г. Еревана, суд первой инстанции удовлетворил иск, предъявленный против нашего доверителя, признав истца наследником, принявшим наследство на основании фактического владения, и признал недействительной государственную регистрацию ¾ доли права собственности нашего доверителя А.Б.. Кроме того, суд отказал в удовлетворении встречного иска, поданного нами, об выселении лица (лиц), незаконно владеющего(их) квартирой.
На указанное решение суда первой инстанции апелляционную жалобу подал адвокат нашей фирмы Эдгар Айвазян. И вот, Апелляционный гражданский суд Республики Армения решением от 22 октября 2025 года полностью удовлетворил поданную жалобу, отказал в удовлетворении иска, предъявленного против нашего доверителя, одновременно удовлетворив наш встречный иск и постановив выселить лиц, незаконно владеющих собственностью нашего доверителя.
Выражаем благодарность судьям Апелляционного гражданского суда Республики Армения — С. Григоряну, А. Мхитаряну и Н. Карапетян — за вынесение мотивированного и справедливого судебного акта.