Home / Blog / Քաղաքացիական գործ / Դատարանը որոշեց վտարել մեր վստահորդի հողամասն…
Կոտայքի մարզի բնակիչը հայցադիմում էր ներկայացրել մեր վստահորդ Է.Տ.-ի դեմ` ձեռքբերման վաղեմության հիմքով սեփականության իրավունքի ճանաչման պահանջով: Է.Տ.-ի շահերի պաշտպանությունն ստանձնել է մեր գրասենյակի փաստաբան Էդգար Այվազյանը, ում կողմից ներկայացվել է հակընդդեմ հայցադիմում` մեր վստահորդի հողամասն ապօրինի զավթած անձանց այդտեղից վտարելու պահանջի մասին:
Կոտայքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը, քննելով ներկայացված հայցադիմումը, 2025թ. նոյեմբերի 4-ին կայացված վճռով մերժել է մեր վսըահորդի դեմ ներկայացված հայցը` միաժամանակ որոշելով վտարել հողամասն ապօրինի տիրապետող անձանց /քաղաքացիական գործ թիվ ԿԴ/0313/02/24/:
Շնորհակալ ենք դատավոր Անահիտ Անտոնյանին` մրցակցային դատավարության անցկացումն ապահովելու և պատճառաբանված դատական ակտի կայացման համար:

A resident of Kotayk Province had filed a lawsuit against our client, E.T., demanding recognition of ownership based on acquisitive prescription. Our office’s attorney, Edgar Ayvazyan, who represents E.T., filed a counterclaim requesting the eviction of the individuals who had unlawfully seized our client’s land plot.
After examining the submitted claims, the Court of General Jurisdiction of First Instance of Kotayk Province, by a judgment issued on November 4, 2025, rejected the claim filed against our client and simultaneously ordered the eviction of the individuals unlawfully possessing the land plot (civil case No. KD/0313/02/24).
We express our gratitude to Judge Anahit Antonyan for ensuring an adversarial trial and issuing a well-reasoned judicial act.
Employer to Pay More Than AMD 10,000,000 for Violating Employee Rights
Back in August 2024, our client was dismissed from employment after the employer unilaterally terminated the employment agreement concluded with the…