ՀԵՐԹԱԿԱՆ ՀԱՂԹԱՆԱԿԸ ՀԱՐԿ ՎՃԱՐԵԼՈՒՑ ԽՈՒՍԱՓԵԼՈՒ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ ՔՐԵԱԿԱՆ ԳՈՐԾՈՎ. ԱՎԵԼԻ ՔԱՆ 556.000.000 ՀՀ ԴՐԱՄԻ ՉԱՓՈՎ ՀԱՐԿ ՎՃԱՐԵԼՈՒՑ ԽՈՒՍԱՓԵԼՈՒ ՄԵՂԱԴՐԱՆՔՈՎ ՄԵՐ ՎՍՏԱՀՈՐԴԻ ՆԿԱՏՄԱՄԲ ՔՐԵԱԿԱՆ ՀԵՏԱՊՆԴՈՒՄԸ ԴԱԴԱՐԵՑՎԵՑ ԱՐԴԱՐԱՑՄԱՆ ՀԻՄՔՈՎ
• ՀԵՐԹԱԿԱՆ ՀԱՂԹԱՆԱԿԸ ՀԱՐԿ ՎՃԱՐԵԼՈՒՑ ԽՈՒՍԱՓԵԼՈՒ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ ՔՐԵԱԿԱՆ ԳՈՐԾՈՎ. ԱՎԵԼԻ ՔԱՆ 556.000.000 ՀՀ ԴՐԱՄԻ ՉԱՓՈՎ ՀԱՐԿ ՎՃԱՐԵԼՈՒՑ ԽՈՒՍԱՓԵԼՈՒ ՄԵՂԱԴՐԱՆՔՈՎ ՄԵՐ ՎՍՏԱՀՈՐԴԻ ՆԿԱՏՄԱՄԲ ՔՐԵԱԿԱՆ ՀԵՏԱՊՆԴՈՒՄԸ ԴԱԴԱՐԵՑՎԵՑ ԱՐԴԱՐԱՑՄԱՆ ՀԻՄՔՈՎ
03.04.2024Թ. ՀՀ քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով մեր վստահորդ` անհատ ձեռնարկատեր Գ.Գ.-ի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցվել ավելի քան 556.000.000 ՀՀ դրամի չափով հարկ վճարելուց խուսափելու մեղադրանքով: Նշված քրեական վարույթով մեղադրյալի պաշտպանությունը ստանձնել էր «LSA» փաստաբանական գրասենյակի գործընկեր-փաստաբան Գուրգեն Ներսիսյանը:
Նախաքննության ընթացքում պաշտպանի կողմից ներկայացվել էին բազմաթիվ միջնորդություններ, բողոքներ, վարչական դատարանում վիճարկվել էին համալիր հարկային ստուգման արդյունքները, դատահաշվապահական փորձաքննության եզրակացությամբ հաջողվել էր հիմնավորել համալիր հարկային ստուգման ընթացքում կիրառված մեթոդների ու հարկի հաշվարկման եղանակի ոչ իրավաչափ լինելը:
Պաշտպանի ձեռնարկած դատավարական պաշտպանության միջոցների ու դրանց արդյունքների հիման վրա 2026թ. հունվարի 8-ին հսկող դատախազի կողմից որոշում էր կայացվել մեղադրյալի նկատմամբ իրականացվող հանրային քրեական հետապնդումը արդարացման հիմքով դադարեցնելու մասին: Նշված որոշմամբ վերացվել էին նաև մեր վստահորդի նկատմամբ կիրառված դատավարական հարկադրանքի միջոցները:
Թեև քրեական վարույթը երկար էր տևել և բավականին երկար ժամանակ մեր վստահորդի նկատմամբ կիրառվել էին ամենատարբեր հարկադրանքի միջոցներ /խափանման միջոց բացակայելու արգելք, գույքի և հաշիվների արգելադրում/, այդուհանդերձ բարձր ենք գնահատում և շնորհակալ ենք նախաքննական մարմնի ու դատախազության կողմից վերջնական որոշմամաբ ցուցաբերած օրինականության, օբյեկտիվության ու արդարության համար, որն արտահայտվեց քրեական հետապնդման դադարեցմամբ:

ЧЕРЕДНАЯ ПОБЕДА ПО УГОЛОВНОМУ ДЕЛУ ОБ УКЛОНЕНИИ ОТ УПЛАТЫ НАЛОГОВ.УГОЛОВНОЕ ПРЕСЛЕДОВАНИЕ В ОТНОШЕНИИ НАШЕГО ДОВЕРИТЕЛЯ ПО ОБВИНЕНИЮ В УКЛОНЕНИИ ОТ УПЛАТЫ НАЛОГОВ НА СУММУ БОЛЕЕ 556 000 000 ДРАМОВ РА БЫЛО ПРЕКРАЩЕНО ПО РЕАБИЛИТИРУЮЩИМ ОСНОВАНИЯМ
• ЧЕРЕДНАЯ ПОБЕДА ПО УГОЛОВНОМУ ДЕЛУ ОБ УКЛОНЕНИИ ОТ УПЛАТЫ НАЛОГОВ.УГОЛОВНОЕ ПРЕСЛЕДОВАНИЕ В ОТНОШЕНИИ НАШЕГО ДОВЕРИТЕЛЯ ПО ОБВИНЕНИЮ В УКЛОНЕНИИ ОТ УПЛАТЫ НАЛОГОВ НА СУММУ БОЛЕЕ 556 000 000 ДРАМОВ РА БЫЛО ПРЕКРАЩЕНО ПО РЕАБИЛИТИРУЮЩИМ ОСНОВАНИЯМ
03.04.2024 г. в рамках уголовного производства, расследуемого Следственным комитетом Республики Армения, в отношении нашего доверителя — индивидуального предпринимателя Г.Г. — было возбуждено публичное уголовное преследование по обвинению в уклонении от уплаты налогов в размере более 556 000 000 драмов РА.
Защиту обвиняемого по данному уголовному делу осуществлял партнер-адвокат Адвокатского бюро «LSA» Гурген Нерсисян.
В ходе предварительного следствия защитником были поданы многочисленные ходатайства и жалобы, в административном суде были оспорены результаты комплексной налоговой проверки, а заключением судебно-бухгалтерской экспертизы удалось обосновать неправомерность методов, примененных в ходе комплексной налоговой проверки, а также способа исчисления налога.
По результатам предпринятых защитником процессуальных мер защиты и достигнутых результатов 8 января 2026 года надзорным прокурором было принято решение о прекращении публичного уголовного преследования в отношении обвиняемого по реабилитирующим основаниям.
Указанным решением были также отменены все меры процессуального принуждения, примененные в отношении нашего доверителя.
Несмотря на то, что уголовное производство длилось продолжительное время и в течение достаточно длительного периода в отношении нашего доверителя применялись различные меры принуждения (запрет на выезд, арест имущества и банковских счетов), мы высоко оцениваем и выражаем благодарность органу предварительного следствия и прокуратуре за проявленные в итоговом решении законность, объективность и справедливость, которые выразились в прекращении уголовного преследования.