ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչությունում տևական ժամանակ քննվող քրեական վարույթով մեր գրասենյակի փաստաբան Անդրանիկ Մնացականյանի վստահորդ Ր.Ն.-ի նկատմամբ 2025 թվականի հուլիսի ամսին հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով նախատեսված առանձնապես ծանր հանցագործություն (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում) ենթադրաբար կատարելու համար, ինչպես նաև նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր կիրառվել կալանքը: Վերաքննիչ բողոքարկման արդյունքում 2025 թվականի օգոստոս ամսին Ր.Ն.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառված կալանքը փոփոխվել էր և որպես համակցված խափանման միջոցներ կիրառվել էին տնային կալանքը, գրավը և բացակայելու արգելքը: Քրեական վարույթի հետագա քննության ընթացքում Ր.Ն.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառված տնային կալանքի ժամկետը երկու անգամ երկարաձգվել էր 2-ական ամսով:
Ճիշտ ընտրված պաշտպանական մարտավարության, ինչպես նաև դատարանի ցուցաբերած օբյեկտիվ մոտեցման շնորհիվ 2025 թվականի դեկտեմբեր ամսին տնային կալանքի ժամկետը երկարաձգելու վերաբերյալ քննիչի միջնորդությունը մերժվել է, իսկ առանձնապես ծանր հանցագործության մեջ հանիրավի մեղադրվող մեր վստահորդի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է վարչական հսկողությունը, և նա ազատվել է տևական արգելանքից:
Շնորհակալ ենք ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Լևոն Պետրոսյանին՝ արդարացի դատական ակտ կայացնելու համար:

Our client, unjustly accused of a particularly serious crime, has been released from prolonged detention
• Our client, unjustly accused of a particularly serious crime, has been released from prolonged detention
In the criminal proceedings that have been under investigation for a long period of time by the Main Department for the Investigation of Economic Crimes and Smuggling of the Investigative Committee of the Republic of Armenia, public criminal prosecution was initiated in July 2025 against R.N., a client of our firm’s attorney Andranik Mnatsakanyan, under Article 296, Part 3, Point 3 of the Criminal Code of the Republic of Armenia, for the alleged commission of a particularly serious crime (money laundering on an especially large scale). In addition, detention was applied to him as a preventive measure.
As a result of an appeal, in August 2025 the detention applied to R.N. as a preventive measure was changed, and the combined preventive measures of house arrest, bail, and a prohibition on absence were imposed.
During the subsequent investigation of the criminal proceedings, the term of house arrest applied to R.N. as a preventive measure was extended twice, each time by two months.
Due to the correctly chosen defense strategy, as well as the objective approach demonstrated by the court, in December 2025 the investigator’s motion to extend the term of house arrest was dismissed, and administrative supervision was applied as a preventive measure in respect of our client—unjustly accused of a particularly serious crime—thus releasing him from prolonged detention.
We thank Judge Levon Petrosyan of the Anti-Corruption Court of the Republic of Armenia for issuing a fair judicial act.