ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչությունում տևական ժամանակ քննվող քրեական վարույթով մեր գրասենյակի փաստաբան Անդրանիկ Մնացականյանի վստահորդ Ր.Ն.-ի նկատմամբ 2025 թվականի հուլիսի ամսին հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով նախատեսված առանձնապես ծանր հանցագործություն (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում) ենթադրաբար կատարելու համար, ինչպես նաև նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր կիրառվել կալանքը: Վերաքննիչ բողոքարկման արդյունքում 2025 թվականի օգոստոս ամսին Ր.Ն.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառված կալանքը փոփոխվել էր և որպես համակցված խափանման միջոցներ կիրառվել էին տնային կալանքը, գրավը և բացակայելու արգելքը: Քրեական վարույթի հետագա քննության ընթացքում Ր.Ն.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառված տնային կալանքի ժամկետը երկու անգամ երկարաձգվել էր 2-ական ամսով:
Ճիշտ ընտրված պաշտպանական մարտավարության, ինչպես նաև դատարանի ցուցաբերած օբյեկտիվ մոտեցման շնորհիվ 2025 թվականի դեկտեմբեր ամսին տնային կալանքի ժամկետը երկարաձգելու վերաբերյալ քննիչի միջնորդությունը մերժվել է, իսկ առանձնապես ծանր հանցագործության մեջ հանիրավի մեղադրվող մեր վստահորդի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է վարչական հսկողությունը, և նա ազատվել է տևական արգելանքից:
Շնորհակալ ենք ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Լևոն Պետրոսյանին՝ արդարացի դատական ակտ կայացնելու համար:

Наш подзащитный, необоснованно обвиняемый в особо тяжком преступлении, освобождён от длительного содержания под стражей
• Наш подзащитный, необоснованно обвиняемый в особо тяжком преступлении, освобождён от длительного содержания под стражей
В рамках уголовного производства, длительное время расследуемого Главным управлением по расследованию экономических преступлений и контрабанды Следственного комитета Республики Армения, в июле 2025 года в отношении Р.Н., доверителя адвоката нашей фирмы Андраника Мнацаканяна, было возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 3 части 3 статьи 296 Уголовного кодекса Республики Армения за предполагаемое совершение особо тяжкого преступления (легализация (отмывание) денежных средств в особо крупном размере), а также в качестве меры пресечения к нему было применено заключение под стражу.
В результате апелляционного обжалования в августе 2025 года применённая в отношении Р.Н. мера пресечения в виде заключения под стражу была изменена, и в качестве совокупных мер пресечения были применены домашний арест, залог и запрет на отсутствие.
В ходе дальнейшего расследования уголовного производства срок домашнего ареста, применённого в отношении Р.Н. в качестве меры пресечения, дважды продлевался — каждый раз на два месяца.
Благодаря правильно выбранной тактике защиты, а также объективному подходу, проявленному судом, в декабре 2025 года ходатайство следователя о продлении срока домашнего ареста было отклонено, а в отношении нашего доверителя, необоснованно обвиняемого в особо тяжком преступлении, в качестве меры пресечения был применён административный надзор, и он был освобождён от длительного ограничения свободы.
Благодарим судью Антикоррупционного суда Республики Армения Левона Петросяна за вынесение справедливого судебного акта.