Home / Blog / Քրեական գործ / Կալանքի տակ գտնվող մեր օտարերկրացի վստահորդն…
2025 թվականի հոկտեմբեր ամսին մեր գրասենյակ էր դիմել օտարկերացի Յ.Կ.-ն՝ իր վերաբերյալ ՀՀ քննչական կոմիտեում քննված և մեղադրական եզրակացությամբ դատարան ուղարկված քրեական գործով իր շահերի պաշտպանությունը ստանձնելու համար։
Նախքան մեր գրասենյակ դիմելը քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում Յ.Կ.-ին մեղադրանք էր ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 457-րդ հոդվածի 1-ին մասով (կեղծ փաստաթուղթ օգտագործելը) և 469-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պետական սահմանն ապօրինի հատելը) նախատեսված հանցագործությունների համար, իսկ նրա նկատմամբ որոշմամբ որպես խափանման միջոց էր կիրառվել կալանքը:
Քրեական գործով մեղադրյալի պաշտպանությունը մեր գրասենյակի փաստաբան Անդրանիկ Մնացականյանի կողմից ստանձնելուց կարճ ժամանակ անց՝ 2025 թվականի հոկտեմբերի 13-ին, Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանում ավարտվեց Յ.Կ.-ի վերաբերյալ քրեական գործի դատաքննությունը:
Ճիշտ ընտրված պաշտպանական մարտավարության և դատարանի ցուցաբերած օբյեկտիվ մոտեցման շնորհիվ նախնական դատալսումների ժամանակ մեղադրյալի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառված կալանքը փոխվել է վարչական հսկողությամբ և բացակայելու արգելքով, և նա ազատ է արձակվել դատական նիստերի դահլիճում: Բացի այդ, նույն օրը հրապարակված դատավճռով դատարանը Յ.Կ.-ի նկատմամբ որպես հիմնական պատիժ է նշանակել տուգանքը, և հաշվի առնելով ավելի քան 50 օր նախնական կալանքի տակ գտնվելու հանգամանքը, նրան ազատել է այդ պատժի կրումից:
Շնորհակալ ենք դատավոր Հարություն Մանուկյանին՝ օրինական դատավարություն անցկացնելու և արդարացի դատական ակտ կայացնելու համար:

Our foreign client released from custody and sentenced to a fine
In October 2025, a foreign citizen, Y.C., applied to our law office to represent his interests in a criminal case that had been investigated by the Investigative Committee of the Republic of Armenia and submitted to the court with an indictment.
Before contacting our office, during the preliminary investigation, Y.C. had been charged under Article 457(1) of the Criminal Code of the Republic of Armenia (use of a forged document) and Article 469(1) (illegal crossing of the state border). A detention order had been applied to her as a preventive measure.
Shortly after attorney Andranik Mnatsakanyan from our office assumed Y.C.’s defense, on October 13, 2025, the trial of the criminal case against her concluded in the Criminal Court of General Jurisdiction of Yerevan City.
Due to the properly chosen defense strategy and the court’s objective approach, the detention imposed as a preventive measure during the preliminary hearing was replaced by administrative supervision and a travel ban, and Y.C. was released in the courtroom.
Moreover, on the same day, by the verdict announced, the court sentenced Y.C. to a fine as the main punishment and, taking into account the fact that she had been in pre-trial detention for more than 50 days, released her from serving the punishment.
We express our gratitude to Judge Harutyun Manukyan for conducting a lawful trial and delivering a fair judicial act.