Դատարանը մերժեց Հայաստանի խոշոր հարկատու կազմակերպություններից մեկի տնօրենին կալանավորելու քննչական մարմնի միջնորդությունը
• Դատարանը մերժեց Հայաստանի խոշոր հարկատու կազմակերպություններից մեկի տնօրենին կալանավորելու քննչական մարմնի միջնորդությունը
ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչության ստորաբաժանումները շարունակում են տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված` ենթադրյալ հանցագործությունների դեպքերի վերաբերյալ նախաձեռնված վարույթներով կիրառել կոշտ քրեադատավարական միջոցառումներ:
Ի տարբերություն այլ գործերի, հատկապես հարկեր վճարելուց խուսափելու վերաբերյալ ենթադրյալ հանցավոր դեպքերի քննության ընթացքում կատարվում են հապճեպ ձերբակալություններ, հարուցվում են քրեական հետապնդումներ, ներկայացվում են մեղադրյալներին կալանավորելու միջնորդություններ, արգելադրվում են ընկերությունների ակտիվները, բանկային հաշիվները: Այդօրինակ գործերով նախաքննական մարմնի իրավաչափ գործողություններից պաշտպանվելու միակ օրինական միջոցը դատական պաշտպանության իրավունքի իրացումն է:
Վերջերս դատախազության կողմից որոշում էր կայացվել ՀՀ խոշոր հարկատու կազմակերպություններից մեկի տնօրենի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին /առանձնապես խոշոր չափով հարկ վճարելուց խուսափելու ենթադրյալ հանցավոր դեպքի կապակցությամբ/, ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչության ստորաբաժանման կողմից որոշում էր կայացվել մեղադրյալին ձերբակալելու մասին, ինչպես նաև դատարան էր ներկայացվել կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու միջնորդություն:
Քննության առնելով ներկայացված միջնորդությունը, ՀՀ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը մերժել էր մեղադրյալին կալանավորելու միջնորդությունը` կիրառելով տնային կալանք և գրավ խափանման միջոցները:
Անկախ ու արդար դատական համակարգը իրավական պետությունում մարդու և քաղաքացու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության ամենաբարձր երաշխիքն է: Թեկուզ փաստաբանական համայնքը արդարադատության որոնման ճանապարհին հանդիպում է բազմաթիվ բարդությունների, խոչընդոտների ու անօրինականությունների, այդուհանդերձ Հայաստանի Հանրապետության` որպես իրավական պետության կայացումը անխուսափելի ու անբեկանելի գործընթաց է, որի առաջնային շահառուն ոչ միայն մարդն է ու քաղաքացին, այլև պետությունը:
Շնորհակալ ենք դատական համակարգի այն ներկայացուցիչներին, որոնք իրականացնում են արդարադատություն և կայացրած դատական ակտերով ապացուցում են իրենց օբյեկտիվ, անկախ ու արդարացի լինելը:

Суд отклонил ходатайство следственного органа об аресте директора одной из крупнейших налогоплательщиков Армении
• Суд отклонил ходатайство следственного органа об аресте директора одной из крупнейших налогоплательщиков Армении
Подразделения Главного управления по расследованию экономических преступлений и контрабанды Следственного комитета Республики Армения продолжают применять жесткие меры уголовного судопроизводства в рамках производств, начатых по предполагаемым преступлениям против экономической деятельности.
В отличие от других дел, особенно при расследовании предполагаемых преступлений, связанных с уклонением от уплаты налогов, осуществляются поспешные аресты, возбуждаются уголовные преследования, подаются ходатайства об аресте обвиняемых, арестовываются активы и банковские счета компаний. В таких делах единственным законным способом защиты от правомерных действий органа предварительного следствия является реализация права на судебную защиту.
Недавно прокуратура приняла решение о возбуждении публичного уголовного преследования в отношении директора одной из крупнейших налогоплательщиков Армении (в связи с предполагаемым случаем уклонения от уплаты налогов в особо крупных размерах). Подразделением Главного управления по расследованию экономических преступлений и контрабанды Следственного комитета РА было принято решение о задержании обвиняемого, а в суд было подано ходатайство о применении меры пресечения в виде ареста.
Рассмотрев ходатайство, Уголовный суд общей юрисдикции первой инстанции города Еревана Республики Армения отклонил ходатайство об аресте обвиняемого, применив в качестве меры пресечения домашний арест и залог.
Независимая и справедливая судебная система является высшей гарантией защиты прав и свобод человека и гражданина в правовом государстве. Несмотря на то, что адвокатское сообщество сталкивается с многочисленными трудностями, препятствиями и незаконными действиями на пути к справедливости, становление Республики Армения как правового государства — это неизбежный и необратимый процесс. Его главными бенефициарами являются не только человек и гражданин, но и само государство.
Благодарим представителей судебной системы, которые осуществляют правосудие и своими судебными актами доказывают свою объективность, независимость и справедливость.