«LSA» փաստաբանական գրասենյակի փաստաբաններ Արսեն Սարդարյանն ու Գուրգեն Ներսիսյանը շարունակում են դեռևս 2024թ. հունվարի 31-ին ՀՀ քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով ձերբակալված՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության վարչության պետ Տ.Մ.-ի դատավարական պաշտպանությունը, ում նկատմամբ հարուցվել էր հանրային քրեական հետապնդում և որպես խափանման միջոց էր ընտրվել կալանքը:
2024թ. նախաքննական մարմնի կողմից դատարան էր ներկայացվել Տ.Մ.-ին կալանքի տակ պահելու ժամկետը երկարացնելու միջնորդություն, որը դատարանի 27.03.2024թ. որոշմամբ ամբողջությամբ մերժվել է (ՀՀ հակակոռուպցիոն քրեական դատարանի դատավոր Տ.Դավթյան), Տ.Մ.-ն շուտով կլինի ազատության մեջ: Միջնորդության քննարկման ժամանակ պաշտպանների կողմից դատարանին ներկայացվել են այնպիսի փաստեր, որոնք ամբողջությամբ բացահայտել են Տ.Մ.-ին կալանքի տակ պահելու անհրաժեշտության և հիմքերի բացակայությունը:
Նշված գործով մեղադրանքի անհիմն լինելու մասին պաշտպաններ Արսեն Սարդարյանն ու Գուրգեն Ներսիսյանը արդեն առիթ ունեցել են խոսելու, բայց Տ.Մ.-ի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցվելուց հետո փաստաբանների կողմից նախաքննությանը գրեթե զուգահեռ «փաստաբանական հետաքննություն» էր իրականացվել, որի շրջանակում ի հայտ են եկել այնպիսի տեղեկություններ, որոնք ամբողջությամբ ապացուցում են Տ.Մ.-ի անմեղությունը: Այդ ապացույցների մի մասը ներկայացվել, իսկ մնացյալը առաջիկայում կներկայացվի նախաքննական մարմնին: Հուսով ենք իրավապահ մարմինները կգտնեն իրենց մեջ խիզախություն, կհռչակեն Տ.Մ-ի անմեղությունը և կվերացնեն նրա իրավունքների սահմանափակումները:

The advocates of the “LSA” law firm, Arsen Sardaryan and Gurgen Nersisyan, continue to provide legal defense for T.M., the head of the department of the Ministry of Economy of the Republic of Armenia, who was arrested on January 31, 2024, and against whom a public criminal prosecution was initiated, with detention as a preventive measure.
On March 24, 2024, the investigative body submitted a motion to the court to extend the term of T.M.’s detention, which was fully rejected by the court’s decision on 27.03.2024 (Judge T. Davtyan of the Anti-Corruption Criminal Court of the Republic of Armenia), and T.M. will soon be released. During the discussion of the motion, the defense lawyers presented such facts to the court that completely revealed the lack of necessity and grounds for keeping T.M. in detention.
Lawyers Arsen Sardaryan and Gurgen Nersisyan have already had the opportunity to speak about the groundlessness of the charges in this case. Still, after initiating criminal prosecution against T.M., the lawyers conducted an “attorney’s investigation” almost in parallel with the preliminary investigation, which revealed information that fully proves T.M.’s innocence. Part of this evidence has been presented, and the rest will be presented to the investigative body shortly. We hope that the law enforcement agencies will find the courage to declare T.M.’s innocence and eliminate the restrictions on his rights.