«LSA» փաստաբանական գրասենյակի փաստաբաններ Արսեն Սարդարյանն ու Գուրգեն Ներսիսյանը շարունակում են դեռևս 2024թ. հունվարի 31-ին ՀՀ քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով ձերբակալված՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության վարչության պետ Տ.Մ.-ի դատավարական պաշտպանությունը, ում նկատմամբ հարուցվել էր հանրային քրեական հետապնդում և որպես խափանման միջոց էր ընտրվել կալանքը:
2024թ. նախաքննական մարմնի կողմից դատարան էր ներկայացվել Տ.Մ.-ին կալանքի տակ պահելու ժամկետը երկարացնելու միջնորդություն, որը դատարանի 27.03.2024թ. որոշմամբ ամբողջությամբ մերժվել է (ՀՀ հակակոռուպցիոն քրեական դատարանի դատավոր Տ.Դավթյան), Տ.Մ.-ն շուտով կլինի ազատության մեջ: Միջնորդության քննարկման ժամանակ պաշտպանների կողմից դատարանին ներկայացվել են այնպիսի փաստեր, որոնք ամբողջությամբ բացահայտել են Տ.Մ.-ին կալանքի տակ պահելու անհրաժեշտության և հիմքերի բացակայությունը:
Նշված գործով մեղադրանքի անհիմն լինելու մասին պաշտպաններ Արսեն Սարդարյանն ու Գուրգեն Ներսիսյանը արդեն առիթ ունեցել են խոսելու, բայց Տ.Մ.-ի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցվելուց հետո փաստաբանների կողմից նախաքննությանը գրեթե զուգահեռ «փաստաբանական հետաքննություն» էր իրականացվել, որի շրջանակում ի հայտ են եկել այնպիսի տեղեկություններ, որոնք ամբողջությամբ ապացուցում են Տ.Մ.-ի անմեղությունը: Այդ ապացույցների մի մասը ներկայացվել, իսկ մնացյալը առաջիկայում կներկայացվի նախաքննական մարմնին: Հուսով ենք իրավապահ մարմինները կգտնեն իրենց մեջ խիզախություն, կհռչակեն Տ.Մ-ի անմեղությունը և կվերացնեն նրա իրավունքների սահմանափակումները:

Адвокаты юридической фирмы «LSA» Арсен Сардарян и Гурген Нерсисян продолжают защищать в рамках уголовного производства, находящегося в производстве Следственного комитета РА с 31 января 2024 года, руководителя департамента Министерства экономики РА Т.М., в отношении которого было возбуждено публичное уголовное преследование и в качестве меры пресечения была избрана мера в виде ареста.
24 марта 2024 года следственным органом в суд было представлено ходатайство о продлении срока содержания Т.М. под стражей, которое решением суда от 27.03.2024 (судья Антикоррупционного уголовного суда РА Т.Давтян) было полностью отклонено, и Т.М. скоро будет на свободе. Во время рассмотрения ходатайства защитниками в суд были представлены такие факты, которые полностью выявили отсутствие необходимости и оснований для содержания Т.М. под стражей.
Адвокаты Арсен Сардарян и Гурген Нерсисян уже имели возможность говорить о необоснованности обвинения по данному делу, но после возбуждения уголовного преследования в отношении Т.М. адвокатами практически параллельно с предварительным следствием был проведен «адвокатский расследование», в ходе которого выявлена информация, полностью доказывающая невиновность Т.М..
Часть этих доказательств была представлена, а остальные будут представлены следственному органу в ближайшее время. Надеемся, что правоохранительные органы найдут в себе мужество, провозгласят невиновность Т.М. и устранят ограничения его прав.