Դատախազությունը կրկին վերահաստատեց` խուզարկության ժամանակ իրավաբանական անձի գործունեության վայրի դռները կնքելը և գործունեությունը փաստացի դադարեցնելը օրինական չէ
• Դատախազությունը կրկին վերահաստատեց` խուզարկության ժամանակ իրավաբանական անձի գործունեության վայրի դռները կնքելը և գործունեությունը փաստացի դադարեցնելը օրինական չէ
Հերթական քրեական վարույթով նախաքննական մարմինը խուզարկություն էր կատարել իրավաբանական անձի գործունեության վայրում` խուզարկության վերջում կնքելով խուզարկվող օբյեկտի դռներն ու փաստացի արգելելով գործունեությունը:
Քննիչի գործողության դեմ բերված բողոքը 06.10.2025թ. հսկող դատախազի որոշմամբ բավարարվել և քննիչի գործողությունները ճանաչվել են անօրինական:
Բողոքը բավարարելու մասին որոշմամբ դատախազն արձանագրել է, որ քննիչի գործողություններով խախտվել են տնտեսվարող սուբյեկտի` ՀՀ Սահմանադրության 60-րդ, Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին եվրոպական կոնվենցիայի թիվ 1 Արձանագրության 1-ին հոդվածով նախատեսված իրավունքները:
Կարծում ենք, որ տևական ժամանակ խնդրահարույց համարվող այս մոտեցումը մինչդատական քրեական վարույթի նկատմամբ դատախազական հսկողության շրջանակում վերջնականապես իրավական դաշտ կբերվի ու կկարգավորվի:

The Prosecutor’s Office once again reaffirmed that sealing the doors of a legal entity’s place of business during a search and thereby effectively suspending its operations is unlawful.
• The Prosecutor’s Office once again reaffirmed that sealing the doors of a legal entity’s place of business during a search and thereby effectively suspending its operations is unlawful.
In another criminal proceeding, the investigative body conducted a search at the place of business of a legal entity and, at the end of the search, sealed the premises, effectively prohibiting its operation.
The complaint filed against the investigator’s actions was upheld by the supervising prosecutor’s decision dated October 6, 2025, and the investigator’s actions were recognized as illegal.
In the decision to grant the complaint, the prosecutor recorded that the investigator’s actions violated the rights of the economic entity guaranteed by Article 60 of the Constitution of the Republic of Armenia and Article 1 of Protocol No. 1 to the European Convention on Human Rights.
We believe that this approach, which has long been considered problematic, will finally be brought into the legal field and properly regulated within the framework of prosecutorial oversight of pre-trial criminal proceedings.