Դատախազությունը կրկին վերահաստատեց` խուզարկության ժամանակ իրավաբանական անձի գործունեության վայրի դռները կնքելը և գործունեությունը փաստացի դադարեցնելը օրինական չէ
• Դատախազությունը կրկին վերահաստատեց` խուզարկության ժամանակ իրավաբանական անձի գործունեության վայրի դռները կնքելը և գործունեությունը փաստացի դադարեցնելը օրինական չէ
Հերթական քրեական վարույթով նախաքննական մարմինը խուզարկություն էր կատարել իրավաբանական անձի գործունեության վայրում` խուզարկության վերջում կնքելով խուզարկվող օբյեկտի դռներն ու փաստացի արգելելով գործունեությունը:
Քննիչի գործողության դեմ բերված բողոքը 06.10.2025թ. հսկող դատախազի որոշմամբ բավարարվել և քննիչի գործողությունները ճանաչվել են անօրինական:
Բողոքը բավարարելու մասին որոշմամբ դատախազն արձանագրել է, որ քննիչի գործողություններով խախտվել են տնտեսվարող սուբյեկտի` ՀՀ Սահմանադրության 60-րդ, Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին եվրոպական կոնվենցիայի թիվ 1 Արձանագրության 1-ին հոդվածով նախատեսված իրավունքները:
Կարծում ենք, որ տևական ժամանակ խնդրահարույց համարվող այս մոտեցումը մինչդատական քրեական վարույթի նկատմամբ դատախազական հսկողության շրջանակում վերջնականապես իրավական դաշտ կբերվի ու կկարգավորվի:

Прокуратура вновь подтвердила, что запечатывание дверей места деятельности юридического лица во время обыска и фактическое приостановление его деятельности является незаконным.
• Прокуратура вновь подтвердила, что запечатывание дверей места деятельности юридического лица во время обыска и фактическое приостановление его деятельности является незаконным.
В рамках очередного уголовного производства следственный орган провёл обыск в месте деятельности юридического лица и по завершении обыска опечатал двери помещения, фактически запретив его деятельность.
Жалоба на действия следователя была удовлетворена решением надзирающего прокурора от 6 октября 2025 года, и действия следователя признаны незаконными.
В решении о удовлетворении жалобы прокурор отметил, что действия следователя нарушили права хозяйствующего субъекта, предусмотренные статьёй 60 Конституции Республики Армения и статьёй 1 Протокола №1 к Европейской конвенции о защите прав человека и основных свобод.
Мы считаем, что данный подход, который долгое время вызывал споры, наконец будет приведён в правовое поле и урегулирован в рамках прокурорского надзора за досудебным производством по уголовным делам.