Home / Cases / Քրեական գործ / Փողերի լվացման մեջ հանիրավի մեղադրվող մեր…
Փողերի լվացման մեջ հանիրավի մեղադրվող մեր վստահորդի գործով վերաքննիչ դատարանն արձանագրեց հիմնավոր կասկածի բացակայությունը
9 Մարտի, 2026 1 min read
Ինչպես արդեն հայտնել էինք, 2025 թվականի դեկտեմբեր ամսին ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարանը մերժել էր ՀՀ քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով նախատեսված առանձնապես ծանր հանցագործության (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում) մեջ հանիրավի մեղադրվող, մեր գրասենյակի փաստաբան Անդրանիկ Մնացականյանի վստահորդ Ր.Ն.-ի նկատմամբ տնային կալանքի ժամկետը երկարաձգելու վերաբերյալ քննիչի միջնորդությունը և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառել վարչական հսկողությունը, ինչի արդյունքում մեր վստահորդն ազատվել էր տևական արգելանքից (տե՛ս https://www.lsa.am/ru/criminal-case/our-client-unjustly-accused-of-a-particularly-serious-crime-has-been-released-from-prolonged-detention/ ):
Հատկանշական է, որ 2025 թվականի հուլիսի ամսին Ր.Ն.-ի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցվելուց ի վեր՝ ավելի քան 7 ամիս տևած նախաքննության ընթացքում, քրեական հետապնդման մարմիններն այդպես էլ չեն կարողացել նույնիսկ ընդհանրական ձևով նկարագրել և որևէ փաստական տվյալ ներկայացնել, թե ինչում է դրսևորվել այն գույքի հանցավոր ծագումը, որն իբրև թե «լվացվել էր» Ր.Ն.-ի կողմից:
Վերը նշվածի հաշվառմամբ Ր.Ն.-ի պաշտպան Անդրանիկ Մնացականյանի կողմից հատուկ վերանայման բողոք էր ներկայացվել ՀՀ վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարան, որտեղ բանավոր ընթացակարգով կատարված բովանդակային քննության արդյունքում 2026 թվականի մարտ ամսին որոշում է կայացվել պաշտպանի կողմից ներկայացված հատուկ վերանայման բողոքն ամբողջությամբ բավարարելու մասին՝ արձանագրելով Ր.Ն.-ի արարքում փողերի լվացման ենթադրյալ հանցագործության կատարման հիմնավոր կասկածի բացակայությունը:
Շնորհակալ ենք ՀՀ վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Կարեն Ամիրյանին՝ օրինակելի դատավարություն իրականացնելու և արդարացի դատական ակտ կայացնելու համար:

Home / Cases / Уголовное дело / Апелляционный суд констатировал отсутствие обоснованного подозрения…
Апелляционный суд констатировал отсутствие обоснованного подозрения по делу нашего доверителя, необоснованно обвиняемого в отмывании денежных средств.
9 марта, 2026 1 min read
Как уже сообщалось, в декабре 2025 года Антикоррупционный суд Республики Армения отклонил ходатайство следователя о продлении срока домашнего ареста в отношении Р.Н. — доверителя адвоката нашего офиса Андраника Мнацаканяна, необоснованно обвиняемого в совершении особо тяжкого преступления, предусмотренного пунктом 3 части 3 статьи 296 Уголовного кодекса РА (отмывание денежных средств в особо крупном размере). Вместо этого суд применил в качестве меры пресечения административный надзор, в результате чего наш доверитель был освобожден от длительных ограничений (см. https://www.lsa.am/ru/criminal-case/our-client-unjustly-accused-of-a-particularly-serious-crime-has-been-released-from-prolonged-detention/).
Примечательно, что с момента возбуждения публичного уголовного преследования в отношении Р.Н. в июле 2025 года в течение более чем семи месяцев предварительного расследования органы уголовного преследования так и не смогли даже в общем виде описать или представить какие-либо фактические данные, свидетельствующие о преступном происхождении имущества, которое якобы было «отмыто» Р.Н.
Учитывая вышеизложенное, защитник Р.Н. Андраник Мнацаканян подал специальную жалобу о пересмотре в Апелляционный антикоррупционный суд РА. По результатам содержательного рассмотрения в устном порядке в марте 2026 года суд вынес решение полностью удовлетворить специальную жалобу защиты, зафиксировав отсутствие обоснованного подозрения в совершении Р.Н. предполагаемого преступления — отмывания денежных средств.
Благодарим судью Апелляционного антикоррупционного суда РА Карена Амиряна за проведение образцового судебного разбирательства и вынесение справедливого судебного акта.