Home / Cases / Քրեական գործ / Փողերի լվացման մեջ հանիրավի մեղադրվող մեր…
Փողերի լվացման մեջ հանիրավի մեղադրվող մեր վստահորդի գործով վերաքննիչ դատարանն արձանագրեց հիմնավոր կասկածի բացակայությունը
9 Մարտի, 2026 1 min read
Ինչպես արդեն հայտնել էինք, 2025 թվականի դեկտեմբեր ամսին ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարանը մերժել էր ՀՀ քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով նախատեսված առանձնապես ծանր հանցագործության (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում) մեջ հանիրավի մեղադրվող, մեր գրասենյակի փաստաբան Անդրանիկ Մնացականյանի վստահորդ Ր.Ն.-ի նկատմամբ տնային կալանքի ժամկետը երկարաձգելու վերաբերյալ քննիչի միջնորդությունը և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառել վարչական հսկողությունը, ինչի արդյունքում մեր վստահորդն ազատվել էր տևական արգելանքից (տե՛ս https://www.lsa.am/ru/criminal-case/our-client-unjustly-accused-of-a-particularly-serious-crime-has-been-released-from-prolonged-detention/ ):
Հատկանշական է, որ 2025 թվականի հուլիսի ամսին Ր.Ն.-ի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցվելուց ի վեր՝ ավելի քան 7 ամիս տևած նախաքննության ընթացքում, քրեական հետապնդման մարմիններն այդպես էլ չեն կարողացել նույնիսկ ընդհանրական ձևով նկարագրել և որևէ փաստական տվյալ ներկայացնել, թե ինչում է դրսևորվել այն գույքի հանցավոր ծագումը, որն իբրև թե «լվացվել էր» Ր.Ն.-ի կողմից:
Վերը նշվածի հաշվառմամբ Ր.Ն.-ի պաշտպան Անդրանիկ Մնացականյանի կողմից հատուկ վերանայման բողոք էր ներկայացվել ՀՀ վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարան, որտեղ բանավոր ընթացակարգով կատարված բովանդակային քննության արդյունքում 2026 թվականի մարտ ամսին որոշում է կայացվել պաշտպանի կողմից ներկայացված հատուկ վերանայման բողոքն ամբողջությամբ բավարարելու մասին՝ արձանագրելով Ր.Ն.-ի արարքում փողերի լվացման ենթադրյալ հանցագործության կատարման հիմնավոր կասկածի բացակայությունը:
Շնորհակալ ենք ՀՀ վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Կարեն Ամիրյանին՝ օրինակելի դատավարություն իրականացնելու և արդարացի դատական ակտ կայացնելու համար:

Home / Cases / Criminal / The Court of Appeal recorded the…
The Court of Appeal recorded the absence of reasonable suspicion in the case of our client who had been unjustly accused of money laundering.
March 9, 2026 1 min read
As previously reported, in December 2025 the Anti-Corruption Court of the Republic of Armenia rejected the investigator’s motion to extend the period of house arrest imposed on R.N., the client of our firm’s attorney Andranik Mnatsakanyan, who had been unjustly accused of committing an especially serious crime under Article 296(3)(3) of the RA Criminal Code (money laundering in particularly large amounts). Instead, the court replaced the preventive measure with administrative supervision, as a result of which our client was released from prolonged restrictions (see https://www.lsa.am/criminal-case/our-client-unjustly-accused-of-a-particularly-serious-crime-has-been-released-from-prolonged-detention/ ).
It is noteworthy that since the initiation of public criminal prosecution against R.N. in July 2025, during more than seven months of preliminary investigation, the prosecuting authorities have failed even to generally describe or present any factual data indicating the criminal origin of the property that R.N. allegedly “laundered”.
Taking the above into account, R.N.’s defense counsel Andranik Mnatsakanyan filed a special review appeal with the RA Anti-Corruption Court of Appeal. Following a substantive examination conducted through oral proceedings, in March 2026 the court rendered a decision fully granting the defense’s special review appeal, confirming the absence of reasonable suspicion that R.N. had committed the alleged offense of money laundering.
We thank Judge Karen Amiryan of the RA Anti-Corruption Court of Appeal for conducting exemplary proceedings and delivering a fair judicial decision.