Դոմինիկյան հանրապետության քաղաքացին ազատվեց կալանքից պաշտպանի միջնորդության հիման վրա
Կեղծ փաստաթուղթ օգտագործելու և ՀՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու փորձ կատարելու մեջ մեղադրվող` Դոմինիկյան Հանրապետության քաղաքացի Յ.Կ.-ի նկատմամբ դեռևս 18.08.2025թ. ՀՀ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի որոշմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրվել երկամսյա կալանքը:
«LSA» փաստաբանական գրասենյակի փաստաբաններին դիմելուց հետո 10.09.2025թ. դատարան էր ներկայացվել մեղադրյալի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանքը վերանայելու միջնորդություն, որի կապակցությամբ ՀՀ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը /դատավոր Մարտին Արզումանյան/ վարույթ էր հարուցել և 17.09.2025թ. որոշմամբ մեղադրյալն ազատվել էր կալանքից:
Օտարերկրյա քաղաքացիների հետ կապված գործերով արդարադատության որակը օտարերկրացիների համար Հայաստանի Հանրապետությունը գնահատելու ցուցիչներից է և սույն գործով Դատարանը, իր անաչառ վերաբերմունքով ու արդարացիությամբ բարձր նշաձողի վրա պահեց Հայաստանի Հանրապետության վարկը:

A citizen of the Dominican Republic, Y.K., accused of attempting to illegally cross the state border of the Republic of Armenia and of using a false document, had been placed under a two-month detention by the decision of the Criminal Court of General Jurisdiction of Yerevan on 18.08.2025.
After applying to the lawyers of the “LSA” Law Office, on 10.09.2025 a petition was submitted to the court requesting a review of the detention measure. Following this, the Criminal Court of General Jurisdiction of Yerevan (Judge Martin Arzumanyan presiding) initiated proceedings, and by its decision of 17.09.2025, the accused was released from detention.
The quality of justice in cases involving foreign nationals is one of the indicators by which the Republic of Armenia is assessed by foreigners. In this case, the Court, through its impartiality and fairness, upheld the reputation of the Republic of Armenia at a high level.