Դոմինիկյան հանրապետության քաղաքացին ազատվեց կալանքից պաշտպանի միջնորդության հիման վրա
Կեղծ փաստաթուղթ օգտագործելու և ՀՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու փորձ կատարելու մեջ մեղադրվող` Դոմինիկյան Հանրապետության քաղաքացի Յ.Կ.-ի նկատմամբ դեռևս 18.08.2025թ. ՀՀ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի որոշմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրվել երկամսյա կալանքը:
«LSA» փաստաբանական գրասենյակի փաստաբաններին դիմելուց հետո 10.09.2025թ. դատարան էր ներկայացվել մեղադրյալի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանքը վերանայելու միջնորդություն, որի կապակցությամբ ՀՀ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը /դատավոր Մարտին Արզումանյան/ վարույթ էր հարուցել և 17.09.2025թ. որոշմամբ մեղադրյալն ազատվել էր կալանքից:
Օտարերկրյա քաղաքացիների հետ կապված գործերով արդարադատության որակը օտարերկրացիների համար Հայաստանի Հանրապետությունը գնահատելու ցուցիչներից է և սույն գործով Դատարանը, իր անաչառ վերաբերմունքով ու արդարացիությամբ բարձր նշաձողի վրա պահեց Հայաստանի Հանրապետության վարկը:

Гражданин доминиканской республики освобождён из-под стражи по ходатайству защиты
Гражданин Доминиканской Республики Я.К., обвиняемый в попытке незаконного пересечения государственной границы Республики Армения и использовании поддельного документа, решением Уголовного суда общей юрисдикции города Еревана от 18.08.2025 был заключён под двухмесячный арест.
После обращения к адвокатам адвокатского офиса «LSA», 10.09.2025 в суд было представлено ходатайство о пересмотре меры пресечения. В связи с этим Уголовный суд общей юрисдикции города Еревана (под председательством судьи Мартина Арзуманяна) ввозбудили дело и решением от 17.09.2025 освободил обвиняемого из-под стражи.
Качество правосудия по делам, связанным с иностранными гражданами, является показателем того, как иностранцы оценивают Республику Армения. В данном деле Суд своей беспристрастностью и справедливостью поддержал авторитет Республики Армения на высоком уровне.