Ծանր հանցագործության մեջ մեղադրվող մեր վստահորդը կմնա ազատության մեջ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում 2025 թվականի հունիս ամսին նախաձեռնված քրեական վարույթով մեր գրասենյակի փաստաբան Անդրանիկ Մնացականյանի վստահորդ Վ.Հ.-ին մեղադրանք էր ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 166-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով նախատեսված ծանր հանցագործության, այն է՝ նախապես պատրաստված առարկայի գործադրմամբ մեկ ուրիշի առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու համար, ինչպես նաև միջնորդություն էր ներկայացվել Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարան նրա նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ:
Ճիշտ ընտրված պաշտպանական մարտավարության, ինչպես նաև դատարանի ցուցաբերած օբյեկտիվ մոտեցման շնորհիվ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ քննիչի միջնորդությունը մերժվել է, իսկ Վ.Հ.-ի նկատմամբ որպես համակցված այլընտրանքային խափանման միջոցներ կիրառվել են վարչական հսկողությունը, գրավը և բացակայելու արգելքը:
Շնորհակալ ենք Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի դատավոր Հարություն Մանուկյանին՝ արդարացի դատական ակտ կայացնելու համար:

Our Client Accused of a Serious Crime Will Remain Free
In a criminal case initiated in June 2025 by Investigative Division of Erebuni and Nubarashen administrative districts of the Yerevan City Investigative Division of the Investigative Committee of the Republic of Armenia, our office’s attorney, Andranik Mnatsakanyan, represented the client V.H., who was charged under Article 166, Part 2, Clause 6 of the Criminal Code of the Republic of Armenia for a serious crime—infliction of grievous bodily harm to another person using a pre-prepared item. A mediation was also filed with the First Instance Court of General Jurisdiction of Yerevan City to impose detention as a preventive measure.
Due to the properly chosen defense strategy and the objective approach of the court, the investigator’s mediation to apply detention as a preventive measure was denied. Instead, alternative combined measures were applied to V.H., including administrative supervision, bail, and a restriction on leaving the country.
We thank Judge Harutyun Manukyan of the First Instance Court of General Jurisdiction of Yerevan City for issuing a fair judicial act.