Ծանր հանցագործության մեջ մեղադրվող մեր վստահորդը կմնա ազատության մեջ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում 2025 թվականի հունիս ամսին նախաձեռնված քրեական վարույթով մեր գրասենյակի փաստաբան Անդրանիկ Մնացականյանի վստահորդ Վ.Հ.-ին մեղադրանք էր ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 166-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով նախատեսված ծանր հանցագործության, այն է՝ նախապես պատրաստված առարկայի գործադրմամբ մեկ ուրիշի առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու համար, ինչպես նաև միջնորդություն էր ներկայացվել Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարան նրա նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ:
Ճիշտ ընտրված պաշտպանական մարտավարության, ինչպես նաև դատարանի ցուցաբերած օբյեկտիվ մոտեցման շնորհիվ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ քննիչի միջնորդությունը մերժվել է, իսկ Վ.Հ.-ի նկատմամբ որպես համակցված այլընտրանքային խափանման միջոցներ կիրառվել են վարչական հսկողությունը, գրավը և բացակայելու արգելքը:
Շնորհակալ ենք Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի դատավոր Հարություն Մանուկյանին՝ արդարացի դատական ակտ կայացնելու համար:

Наш подзащитный, обвиняемый в совершении тяжкого преступления, останется на свободе
В рамках уголовного производства, инициированного в июне 2025 года Следственным отделом по административным районам Эребуни и Нубарашен Следственного управления города Еревана Следственного комитета Республики Армения, адвокат нашего офиса Андраник Мнацаканян представлял интересы В.Х., которому было предъявлено обвинение по пункту 6 части 2 статьи 166 Уголовного кодекса Республики Армения — в причинении тяжкого вреда здоровью другому лицу с применением заранее подготовленного предмета. Также было подано ходатайство в Первый общий юрисдикционный суд города Еревана о применении меры пресечения в виде ареста.
Благодаря грамотно выбранной защитной тактике и объективному подходу суда, ходатайство следователя о применении ареста было отклонено. В отношении В.Х. были применены альтернативные комбинированные меры пресечения — административный надзор, залог и запрет на выезд.
Выражаем благодарность судье Ереванского городского уголовного суда первой инстанции Арутюну Манукяну за вынесение справедливого судебного акта.