ԾԱՆՐ ՀԱՆՑԱԳՈՐԾՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄԵՋ ՄԵՂԱԴՐՎՈՂ ՄԵՐ ՎՍՏԱՀՈՐԴՆ ԱԶԱՏՎԵՑ ԿԱԼԱՆՔԻՑ
2025 թվականի դեկտեմբեր ամսին մեր գրասենյակ էր դիմել մեղադրյալ Դ.Վ.-ն՝ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իր վերաբերյալ քննվող քրեական վարույթի շրջանակներում իր շահերի պաշտպանությունը ստանձնելու համար։
Նախքան մեր գրասենյակ դիմելը քրեական վարույթով Դ.Վ.-ին մեղադրանք էր ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով, 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով, 46-445-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով նախատեսված ենթադրյալ հանցագործությունների, այն է՝ ապօրինի գործողության համար խոշոր չափերով կաշառք պահանջելու, մի խումբ պաշտոնատար անձանց կողմից ծառայողական լիազորությունները չարաշահելու, պաշտոնեական կեղծիքի դրդելու և ապօրինի գործողության համար կաշառք ստանալու համար, իսկ նրա նկատմամբ ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարանի որոշմամբ որպես խափանման միջոց էր կիրառվել կալանքը՝ 2 ամիս ժամկետով:
Քրեական վարույթով մեղադրյալի պաշտպանությունը մեր գրասենյակի փաստաբան Անդրանիկ Մնացականյանի կողմից ստանձնելուց հետո, ճիշտ ընտրված պաշտպանական մարտավարության, ինչպես նաև դատարանի ցուցաբերած օբյեկտիվ մոտեցման շնորհիվ 2026 թվականի փետրվար ամսին կալանքի ժամկետը երկարաձգելու վերաբերյալ քննիչի միջնորդությունը մերժվել է, իսկ ծանր հանցագործությունների մեջ մեղադրվող մեր վստահորդի նկատմամբ կիրառվել է այլընտրանքային խափանման միջոցների համակցություն (տնային կալանք, գրավ և բացակայելու արգելք):
Շնորհակալ ենք ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Սարգիս Պետրոսյանին՝ արդարացի դատական ակտ կայացնելու համար:

Our Client, Accused of Serious Crimes, Released from Detention
In December 2025, the accused D.V. applied to our office, requesting legal representation and protection of his interests within the framework of a criminal proceeding investigated by the Anti-Corruption Committee of the Republic of Armenia.
Prior to applying to our office, D.V. had been charged under Points 2 and 3 of Part 2 of Article 435, Point 4 of Part 2 of Article 441, Part 1 of Article 46-445, and Point 2 of Part 2 of Article 435 of the Criminal Code of the Republic of Armenia, namely for allegedly demanding a bribe in large amounts for an unlawful act, abuse of official authority by a group of officials, incitement to official forgery, and receiving a bribe for an unlawful act. By a decision of the Anti-Corruption Court of the Republic of Armenia, detention for a period of two months had been imposed on him as a preventive measure.
After the defense of the accused in the criminal proceedings was undertaken by attorney Andranik Mnatsakanyan of our firm, due to a properly chosen defense strategy, as well as the court’s objective approach, in February 2026 the investigator’s motion to extend the detention period was dismissed. Instead, a combination of alternative preventive measures (house arrest, bail, and a travel ban) was applied to our client, who is accused of serious crimes.
We express our gratitude to Judge Sargis Petrosyan of the Anti-Corruption Court of the Republic of Armenia for issuing a fair judicial decision.