ԾԱՆՐ ՀԱՆՑԱԳՈՐԾՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄԵՋ ՄԵՂԱԴՐՎՈՂ ՄԵՐ ՎՍՏԱՀՈՐԴՆ ԱԶԱՏՎԵՑ ԿԱԼԱՆՔԻՑ
2025 թվականի դեկտեմբեր ամսին մեր գրասենյակ էր դիմել մեղադրյալ Դ.Վ.-ն՝ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իր վերաբերյալ քննվող քրեական վարույթի շրջանակներում իր շահերի պաշտպանությունը ստանձնելու համար։
Նախքան մեր գրասենյակ դիմելը քրեական վարույթով Դ.Վ.-ին մեղադրանք էր ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով, 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով, 46-445-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով նախատեսված ենթադրյալ հանցագործությունների, այն է՝ ապօրինի գործողության համար խոշոր չափերով կաշառք պահանջելու, մի խումբ պաշտոնատար անձանց կողմից ծառայողական լիազորությունները չարաշահելու, պաշտոնեական կեղծիքի դրդելու և ապօրինի գործողության համար կաշառք ստանալու համար, իսկ նրա նկատմամբ ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարանի որոշմամբ որպես խափանման միջոց էր կիրառվել կալանքը՝ 2 ամիս ժամկետով:
Քրեական վարույթով մեղադրյալի պաշտպանությունը մեր գրասենյակի փաստաբան Անդրանիկ Մնացականյանի կողմից ստանձնելուց հետո, ճիշտ ընտրված պաշտպանական մարտավարության, ինչպես նաև դատարանի ցուցաբերած օբյեկտիվ մոտեցման շնորհիվ 2026 թվականի փետրվար ամսին կալանքի ժամկետը երկարաձգելու վերաբերյալ քննիչի միջնորդությունը մերժվել է, իսկ ծանր հանցագործությունների մեջ մեղադրվող մեր վստահորդի նկատմամբ կիրառվել է այլընտրանքային խափանման միջոցների համակցություն (տնային կալանք, գրավ և բացակայելու արգելք):
Շնորհակալ ենք ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Սարգիս Պետրոսյանին՝ արդարացի դատական ակտ կայացնելու համար:

Обвиняемый в тяжких преступлениях наш доверитель освобождён из-под стражи
В декабре 2025 года в наш офис обратился обвиняемый Д.В. с просьбой осуществлять защиту его интересов в рамках уголовного производства, расследуемого Антикоррупционным комитетом Республики Армения.
До обращения в наш офис Д.В. было предъявлено обвинение по пунктам 2 и 3 части 2 статьи 435, пункту 4 части 2 статьи 441, части 1 статьи 46-445 и пункту 2 части 2 статьи 435 Уголовного кодекса Республики Армения, а именно — в требовании взятки в особо крупном размере за незаконное действие, злоупотреблении должностными полномочиями группой должностных лиц, подстрекательстве к служебному подлогу и получении взятки за незаконное действие. В отношении него решением Антикоррупционного суда Республики Армения в качестве меры пресечения было избрано заключение под стражу сроком на 2 месяца.
После того как защиту обвиняемого в рамках уголовного производства принял на себя адвокат нашего офиса Андраник Мнацаканян, благодаря правильно выбранной тактике защиты, а также объективному подходу суда, в феврале 2026 года ходатайство следователя о продлении срока содержания под стражей было отклонено. В отношении нашего доверителя, обвиняемого в тяжких преступлениях, была применена совокупность альтернативных мер пресечения (домашний арест, залог и запрет на отсутствие).
Выражаем благодарность судье Антикоррупционного суда Республики Армения Саргису Петросяну за вынесение справедливого судебного акта.