Ընդհանուր իրավասության դատարանը ավելի քան հինգ ամիս շարունակ անձին պահել է անազատության մեջ՝ չունենալով քննիչի այդ միջնորդությունները քննարկելու իրավունք; վերաքննիչ դատարանը բավարարեց պաշտպանին բողոքը։
• Ընդհանուր իրավասության դատարանը ավելի քան հինգ ամիս շարունակ անձին պահել է անազատության մեջ՝ չունենալով քննիչի այդ միջնորդությունները քննարկելու իրավունք; վերաքննիչ դատարանը բավարարեց պաշտպանին բողոքը։
The Court of Appeals Granted the Defense Lawyer’s Appeal
«LSA» փաստաբանական գրասենյակը ՀՀ քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով Ա.Դ.-ի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու, կալանքի տակ պահելու ժամկետը ապօրինի երկարացնելու և այդ վարույթի շրջանակում արձանագրված իրավական մյուս խնդիրներին անդրադարձել էր դեռևս 26.04.2024թ.
Տևական ժամանակ փաստաբաններ Արսեն Սարդարյանն ու Գուրգեն Ներսիսյանը փորձում էին նախաքննական մարմնին, հսկողություն իրականացնող դատախազությանը և դատարաններին համոզել, որ մեր վստահորդին մեղսագրվում է կոռուպցիոն հանցանք, որպիսի վարույթով անձի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու կամ կալանքի տակ պահելու ժամկետը երկարացնելու միջնորդությունները չեն կարող քննվել առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի կողմից: Այդուհանդերձ դատարանների, նախաքննության ու մինչդատական վարույթը հսկող մարմինների չհիմնավորված համառության և ցուցաբերած ապօրինության պատճառով ՀՀ քաղաքացի Ա.Դ.-ն ապօրինի կալանավորվել ու ավելի քան հինգ ամիս տևողությամբ գտնվել է անազատության մեջ:
21.08.2024թ. ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Գ.Ստեփանյանի, բավարարեց փաստաբան Գուրգեն Ներսիսյանի վերաքննիչ բողոքը, բեկանեց ստորադաս դատարանի դատական ակտը և մերժեց վարույթի հարուցումը, արձանագրելով, որ Ա.Դ.-ի նկատմամբ խափանման միջոցի կիրառման ժամկետը երկարացնելու միջնորդության քննարկումը դուրս էր առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի լիազորություններից:
Ցավով ենք արձանագրում, որ այս խախտման մասին ի սկզբանե բարձրաձայնվել էր մինչև անգամ ՀՀ գլխավոր դատախազին, սակայն դրանք անգամ մակերեսային քննարկման չեն ենթարկվել, թեև այդ խախտումները կարող էին բացառվել պատշաճ դատախազական հսկողության շրջանակում, որի առաջնային նպատակը հանդիսանում է հենց անձի իրավունքների ու օրինական շահերի պաշտպանությունը:
Ա.Դ.-ի նկատմամբ իրականացվող ապօրինությունները այսքանով չեն ավարտվել, դրանց մասին կփորձենք կրկին բարձրաձայնել գլխավոր դատախազությանը՝ հույս ունենալով, որ այս անգամ պաշտպանական կողմի պնդումները չհիմնավորված ու անհասկանալի դիմադրության փոխարեն կարժանանան ուշադրության:

Суд общей юрисдикции держал лицо под стражей более пяти месяцев без права рассматривать ходатайства следователя; апелляционный суд удовлетворил жалобу адвоката защиты.
• Суд общей юрисдикции держал лицо под стражей более пяти месяцев без права рассматривать ходатайства следователя; апелляционный суд удовлетворил жалобу адвоката защиты.
The Court of Appeals Granted the Defense Lawyer’s Appeal
Юридическая контора “LSA” еще 26.04.2024г. обращала внимание на вопросы избрания меры пресечения в виде ареста в отношении А.Д. по уголовному делу, находящемуся в производстве Следственного комитета РА, незаконного продления срока содержания под стражей и другие правовые проблемы в рамках этого производства.
Длительное время адвокаты Арсен Сардарян и Гурген Нерсисян пытались убедить органы предварительного следствия, надзорную прокуратуру и суды в том, что нашему доверителю вменяется коррупционное преступление, и в таких производствах ходатайства об избрании меры пресечения в виде ареста либо о продлении срока содержания под стражей не могут рассматриваться судом общей юрисдикции первой инстанции. Тем не менее, из-за необоснованного упорства и незаконных действий судов, предварительного следствия и органа, осуществляющего надзор за досудебным производством, гражданин РА А.Д. был незаконно арестован и более пяти месяцев содержался под стражей.
21.08.2024г. Апелляционный уголовный суд РА под председательством судьи Г. Степаняна удовлетворил апелляционную жалобу адвоката Гургена Нерсисяна, отменил судебный акт нижестоящего суда и прекратил производство, отметив, что рассмотрение ходатайства о продлении срока меры пресечения в отношении А.Д. выходило за пределы полномочий суда общей юрисдикции первой инстанции.
С сожалением отмечаем, что о этом нарушении первоначально сообщалось даже Генеральному прокурору РА, однако они даже поверхностно не рассматривались, хотя эти нарушения могли быть устранены в рамках надлежащего прокурорского надзора, главной целью которого является защита прав и законных интересов личности.
Незаконные действия в отношении А.Д. на этом не закончились, и мы попытаемся вновь поднять эти вопросы в Генеральной прокуратуре, надеясь, что на этот раз доводы стороны защиты будут приняты во внимание, а не встретят необоснованное и непонятное сопротивление.