ԴԱՏԱՐԱՆԸ ՄԵՐԺԵՑ ՎԻՐԱՎՈՐԱՆՔԻ ՈՒ ԶՐՊԱՐՏՈՒԹՅԱՆ ՀԱՄԱՐ ՄԵՐ ՎՍՏԱՀՈՐԴԻՆ ՊԱՏԱՍԽԱՆԱՏՎՈՒԹՅԱՆ ԵՆԹԱՐԿԵԼՈՒ ՊԱՀԱՆՋՈՎ ՀԱՅՑԸ
• ԴԱՏԱՐԱՆԸ ՄԵՐԺԵՑ ՎԻՐԱՎՈՐԱՆՔԻ ՈՒ ԶՐՊԱՐՏՈՒԹՅԱՆ ՀԱՄԱՐ ՄԵՐ ՎՍՏԱՀՈՐԴԻՆ ՊԱՏԱՍԽԱՆԱՏՎՈՒԹՅԱՆ ԵՆԹԱՐԿԵԼՈՒ ՊԱՀԱՆՋՈՎ ՀԱՅՑԸ
Ավելի քան երկու տարի տևած դատական քննությունից հետո ՀՀ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քաղաքացիական դատարանը (դատավոր` Ալֆրեդ Վարդանյան) ԵԴ/3181/02/23 քաղաքացիական գործով մերժեց մեր վստահորդ Արամ Միքաելյանին զրպարտության ու վիրավորանքի համար պատասխանատվության ենթարկելու պահանջով դատարան ներկայացված հայցը:
Բարձր ենք գնահատում դատավորի` դատավարությունը վարելու արհեստավարժությունը, դատական ակտը հիմնավորելու և պատճառաբանելու ցուցաբերած մոտեցումը: Դատական համակարգի ու արդարադատության հանդեպ հարգանքն ու վերաբերմունքը ձևավորվում ու ամրանում է հենց նման դատավորների ու արդարադատության շնորհիվ:
Շնորհակալ ենք նաև մեր վստահորդ Արամ Միքաելյանին դատավարության ողջ ընթացքում ցուցաբերած զսպվածության ու համբերատարության, հակառակ կողմի հանդեպ ցուցաբերած մասնագիտական հարգանքի համար: Արամ Միքաելյանը դատարանում ևս հայտարարել էր, որ որևէ մեկին անձնական վիրավորանք հասցնելու կամ զրպարտելու նպատակ և ցանկություն չի ունեցել, հրաժարվել է անգամ իր կատարած դատական ծախսերը հատուցելու պահանջ ներկայացնելուց, կարևորելով բացառապես օրինականությունն ու արդարադատությունը:

После более чем двух лет судебного разбирательства Гражданский суд первой инстанции города Еревана (судья: Альфред Варданян) по гражданскому делу № ԵԴ/3181/02/23 отклонил иск о привлечении нашего доверителя Арама Микаеляна к ответственности за клевету и оскорбление.
Мы высоко оцениваем профессионализм судьи при ведении процесса, а также обстоятельный и аргументированный подход к обоснованию судебного акта. Уважение и доверие к судебной системе и правосудию формируются и укрепляются именно благодаря таким судьям и справедливым решениям.
Также выражаем благодарность нашему доверителю Араму Микаеляну за выдержку и терпение, проявленные на протяжении всего судебного разбирательства, а также за профессиональное уважение, оказанное противоположной стороне. В суде Арам Микаелян вновь подчеркнул, что не имел ни цели, ни желания лично оскорбить или оклеветать кого-либо. Он даже отказался от требования возмещения понесённых судебных расходов, поставив на первый план законность и справедливость.