Ինչպես արդեն հայտնել էինք, 2026 թվականի փետրվար ամսին ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարանը մերժել էր ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով, 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով, 46-445-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով նախատեսված ենթադրյալ հանցագործությունների (ապօրինի գործողության համար խոշոր չափերով կաշառք պահանջելը, մի խումբ պաշտոնատար անձանց կողմից ծառայողական լիազորությունները չարաշահելը, պաշտոնեական կեղծիքի դրդելը և ապօրինի գործողության համար կաշառք ստանալը) մեջ մեղադրվող, մեր գրասենյակի փաստաբան Անդրանիկ Մնացականյանի վստահորդ Դ.Վ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառված կալանքի ժամկետը երկարաձգելու վերաբերյալ քննիչի միջնորդությունը և կիրառել այլընտրանքային խափանման միջոցների համակցություն՝ տնային կալանք, գրավ և բացակայելու արգելք (տե՛ս https://www.lsa.am/hy/criminal-case/our-client-accused-of-serious-crimesreleased-from-detention/)
ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարանի վերոնշյալ որոշման դեմ հսկող դատախազի հատուկ վերանայման բողոք էր ներկայացվել ՀՀ վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարան, որտեղ 2026 թվականի մարտի 20-ին որոշում է կայացվել դատախազի կողմից ներկայացված բողոքը մերժելու և կայացված դատական ակտն անփոփոխ թողնելու մասին:
Բացի այդ, 2026 թվականի մարտի 23-ին ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարանում տեղի է ունեցել Դ.Վ.-ի և մյուսների վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ դատարան ուղարկված քրեական գործով նախնական դատալսումներով առաջին դատական նիստը: Քննարկելով մեր վստահորդ Դ.Վ.-ի խափանման միջոցի հարցը՝ դատարանը որոշել է պահպանել գրավ և բացակայելու արգելք խափանման միջոցները, իսկ տնային կալանքը՝ փոխել վարչական հսկողությամբ, ինչի արդյունքում մեր վստահորդն ազատվելու է արգելանքից:
Շնորհակալ ենք ՀՀ վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Ժենյա Մելիքսեթյանին և ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Վարդգես Սարգսյանին՝ արդարացի դատական ակտեր կայացնելու համար:

Home / Cases / Уголовное дело / Жалоба прокурора о содержании под стражей…
Как уже сообщалось, в феврале 2026 года Антикоррупционный суд Республики Армения отклонил ходатайство следователя о продлении срока содержания под стражей, примененного в качестве меры пресечения в отношении Д.В., подзащитного адвоката нашей фирмы Андраника Мнацаканяна. Д.В. обвиняется по пунктам 2 и 3 части 2 статьи 435, пункту 4 части 2 статьи 441, части 1 статьи 46–445 и пункту 2 части 2 статьи 435 Уголовного кодекса РА (вымогательство взятки в крупном размере за незаконное действие, злоупотребление должностными полномочиями группой должностных лиц, подстрекательство к служебному подлогу и получение взятки за незаконное действие). Вместо этого суд применил совокупность альтернативных мер пресечения: домашний арест, залог и запрет на выезд. (см. https://www.lsa.am/ru/criminal-case/our-client-accused-of-serious-crimesreleased-from-detention/).
На указанное решение надзирающим прокурором была подана жалоба в порядке специального пересмотра в Апелляционный антикоррупционный суд РА. 20 марта 2026 года апелляционный суд отклонил жалобу прокурора и оставил судебный акт без изменения.
Кроме того, 23 марта 2026 года в Антикоррупционном суде РА состоялось первое судебное заседание по делу, направленному в суд с обвинительным заключением в отношении Д.В. и других лиц. Рассмотрев вопрос о мере пресечения в отношении нашего подзащитного, суд постановил сохранить залог и запрет на выезд, а домашний арест заменить административным надзором, в результате чего наш подзащитный будет освобожден из-под ограничений.
Выражаем благодарность судье Апелляционного антикоррупционного суда РА Жене Меликсетян и судье Антикоррупционного суда РА Вардгесу Саргсяну за вынесение справедливых судебных актов.