Home / Blog / Քրեական գործ / LSA գրասենյակի հաղթանակների շարքը. թվով 4…
LSA գրասենյակի հաղթանակների շարքը. թվով 4 մեղադրյալների կալանքը փոխարինվեց այլընտրանքային խափանման միջոցով
22 Նոյեմբերի, 2024 1 min read
2024 թվականի հունիսից մինչև նոյեմբեր ամիս ընկած տարբեր ժամանակահատվածներում մեր գրասենյակ են դիմել միևնույն քրեական գործով անցնող օտարերկրյա քաղաքացիներ Բ.Ֆ.-ն, Ֆ.Է.-ն, Է.Ֆ.-ն և Մ.Օ.-ն՝ իրենց շահերի պաշտպանությունը ստանձնելու համար։
Նշված քրեական գործով մեղադրյալներին մեղադրանք էր ներկայացված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 319-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 257-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով, 285-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով, 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով, այն է՝ հանցավոր կազմակերպությանը մասնակցելու, հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակություն կատարելու, հանցավոր կազմակերպության ղեկավարի առաջադրանքով իրավաբանական անձ համարվող ընկերությունների ապօրինի գործունեությանն օժանդակելու և հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում կատարելու համար:
Մեղադրյալների նկատմամբ 2024 թվականի հունվարից հայտարարված է եղել հետախուզում, իսկ որպես խափանման միջոց է ընտրված եղել կալանքը: Նրանցից Բ.Ֆ.-ն 2024 թվականի ապրիլին, իսկ Մ.Օ.-ն 2024 թվականի հոկտեմբերին հայտնաբերվել են և վերցվել արգելանքի, իսկ նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառված կալանքը վերահաստատվել է:
Քրեական գործով մեղադրյալների պաշտպանությունը մեր Գրասենյակի փաստաբաններ Անդրանիկ Մնացականյանի և Արփինե Գևորգյանի կողմից ստանձնելուց օրեր անց ճիշտ ընտրված պաշտպանական մարտավարության, նախաքննություն իրականացնող ՀՀ քննչական կոմիտեի քննիչի և հսկողություն իրականացնող դատախազի ցուցաբերած օբյեկտիվ մոտեցման շնորհիվ բոլոր մեղադրյալների նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառված կալանքը փոխվել է այլընտրանքային խափանման միջոցով:

В период с июня по ноябрь 2024 года иностранные граждане Б.Ф., Ф.Э., Э.Ф. и М.О., являющиеся фигурантами одного уголовного дела, обратились в наш офис за юридической защитой.
В рамках данного уголовного дела обвиняемым были предъявлены обвинения по части 1 статьи 319, пунктам 1 и 3 части 3 статьи 257, пунктам 1 и 3 части 2 статьи 285, пунктам 1 и 3 части 3 статьи 296 Уголовного кодекса Республики Армения, а именно: участие в преступной организации, хищение особо крупных размеров с использованием компьютерных технологий, содействие незаконной деятельности юридических лиц по поручению руководителя преступной организации, а также отмывание особо крупных денежных средств преступной организацией.
С января 2024 года обвиняемые находились в розыске, и в качестве меры пресечения для них был выбран арест. Б.Ф. был задержан в апреле 2024 года, а М.О. — в октябре 2024 года. Для обоих обвиняемых мера пресечения в виде ареста была подтверждена.
Через несколько дней после того, как защиту обвиняемых взяли на себя адвокаты нашего офиса Андраник Мнацаканян и Арпине Геворгян, благодаря грамотно выбранной защитной тактике, объективному подходу следователя Следственного комитета Республики Армения и прокурора, осуществляющего надзор, мера пресечения в виде ареста для всех обвиняемых была заменена на альтернативную меру пресечения.