Home / Blog / Քրեական գործ / LSA գրասենյակի հաղթանակների շարքը. թվով 4…
LSA գրասենյակի հաղթանակների շարքը. թվով 4 մեղադրյալների կալանքը փոխարինվեց այլընտրանքային խափանման միջոցով
22 Նոյեմբերի, 2024 1 min read
2024 թվականի հունիսից մինչև նոյեմբեր ամիս ընկած տարբեր ժամանակահատվածներում մեր գրասենյակ են դիմել միևնույն քրեական գործով անցնող օտարերկրյա քաղաքացիներ Բ.Ֆ.-ն, Ֆ.Է.-ն, Է.Ֆ.-ն և Մ.Օ.-ն՝ իրենց շահերի պաշտպանությունը ստանձնելու համար։
Նշված քրեական գործով մեղադրյալներին մեղադրանք էր ներկայացված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 319-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 257-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով, 285-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով, 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով, այն է՝ հանցավոր կազմակերպությանը մասնակցելու, հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակություն կատարելու, հանցավոր կազմակերպության ղեկավարի առաջադրանքով իրավաբանական անձ համարվող ընկերությունների ապօրինի գործունեությանն օժանդակելու և հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում կատարելու համար:
Մեղադրյալների նկատմամբ 2024 թվականի հունվարից հայտարարված է եղել հետախուզում, իսկ որպես խափանման միջոց է ընտրված եղել կալանքը: Նրանցից Բ.Ֆ.-ն 2024 թվականի ապրիլին, իսկ Մ.Օ.-ն 2024 թվականի հոկտեմբերին հայտնաբերվել են և վերցվել արգելանքի, իսկ նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառված կալանքը վերահաստատվել է:
Քրեական գործով մեղադրյալների պաշտպանությունը մեր Գրասենյակի փաստաբաններ Անդրանիկ Մնացականյանի և Արփինե Գևորգյանի կողմից ստանձնելուց օրեր անց ճիշտ ընտրված պաշտպանական մարտավարության, նախաքննություն իրականացնող ՀՀ քննչական կոմիտեի քննիչի և հսկողություն իրականացնող դատախազի ցուցաբերած օբյեկտիվ մոտեցման շնորհիվ բոլոր մեղադրյալների նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառված կալանքը փոխվել է այլընտրանքային խափանման միջոցով:

A Series of Victories for LSA: Detention of 4 Defendants Replaced by Alternative Preventive Measures
• A Series of Victories for LSA: Detention of 4 Defendants Replaced by Alternative Preventive Measures
Between June and November 2024, foreign nationals B.F., F.E., E.F., and M.O., involved in the same criminal case, sought legal representation from our office.
In this criminal case, the defendants were charged under Part 1 of Article 319, Points 1 and 3 of Part 3 of Article 257, Points 1 and 3 of Part 2 of Article 285, and Points 1 and 3 of Part 3 of Article 296 of the Criminal Code of the Republic of Armenia, namely: participating in a criminal organization, committing large-scale computer fraud by a criminal organization, aiding the illegal activities of companies recognized as legal entities under the direction of a criminal organization leader, and money laundering on a large scale by a criminal organization.
Since January 2024, the defendants had been wanted, with detention chosen as the preventive measure. B.F. was located and detained in April 2024, and M.O. in October 2024. The detention measure was confirmed for both defendants.
Within days of our office’s attorneys Andranik Mnatsakanyan and Arpine Gevorgyan taking on the defendants’ representation, the detention measures were replaced with alternative preventive measures due to the correctly chosen defense strategy and the objective approach of the investigator from the Investigative Committee of the Republic of Armenia and the prosecutor supervising the case.