71 միլիոն ՀՀ դրամ կարժենա «ՎիԷմ Արմենիա» ՍՊԸ-ին աշխատանքային պայմանագրի անօրինական լուծումը
«Էլ ԷՍ ԷՅ» իրավաբանական ընկերության վստահորդ Ե.Բ.-ն «ՎիԷմ Արմենիա» ՍՊԸ-ից կստանա 71 միլիոն ՀՀ դրամից ավելի հատուցում (հարկադիր պարապուրդի և աշխատանքում չվերականգնվելու դիմաց ընդհանուր փոխհատուցում) իրեն ապօրինաբար աշխատանքից հեռացնելու համար /թիվ ԵԴ2/1514/02/24 քաղաքացիական գործով կայացված և ուժի մեջ մտած դատական ակտի համաձայն/:
ՀՀ-ում գործում է աշխատողի իրավունքները պաշտպանող և երաշխավորող օրենսդրություն, և այդ օրենսդրությունը կյանքի կոչելու կամք և վճռականություն ունեցող դատավորներ։ Այս համատեքստում ցանկանում ենք հատուկ շնորհակալություն հայտնել այս գործով առաջին ատյանի և վերաքննիչ դատարանի դատավորներին՝ Կիմա Արզումանյանին, Գայանե Խաչատրյանին, Դավիթ Սերոբյանին և Նարինե Բարսեղյանին՝ իրավական, օբյեկտիվ և արդարացի ակտ կայացնելու և մեր վստահորդի խախտված իրավունքների դիմաց արդարացի փոխհատուցում սահմանելու համար։
Մեր ընկերության փորձը ցույց է տալիս, որ աշխատանքային հարաբերություններում օրենսդրական պահանջների խախտումները բավականին տարածված են։ Գործարարները՝ աշխատակիցներին աշխատանքից հեռացնում են առանց բավարար հիմքերի, չեն ապահովում վերջիններիս աշխատանքային երաշխիքները, ճիշտ չեն ձևակերպում ազատման պատճառները, հնարավորություն չեն տալիս աշխատակցին իրավիճակի հետ կապված ներկայացնել բացատրություններ և այլն: Գործատուների կողմից թույլ տված համապատասխան խախտումները թույլ են տալիս աշխատանքից հեռացնելու որոշումները վիճարկել դատարաններում և ընկերություններից ստանալ հսկայական փոխհատուցումներ։
Այսպիսով, հորդորում ենք Հայաստանում գործունեություն իրականացնող գործարարներին հետևել աշխատանքային օրենսգրքի պահանջներին` իրենց աշխատակիցներին ապօրինի չազատել աշխատանքից և չոտնահարել նրանց սահմանադրությամբ և աշխատանքային օրենսդրությամբ պաշտպանվող իրավունքները։

Home / Cases / Civil case / The Illegal Termination of the Employment…
Y.B., a client of “LSA” Law Firm, will receive over 71 million AMD in compensation from ” VEEAM Armenia” LLC for being unlawfully dismissed from work, in accordance with the judicial act adopted and entered into force in civil case No. ED2/1514/02/24.
Armenian labor law protects and guarantees employees’ rights, and there are judges who have the will and determination to enforce this legislation. In this context, we would like to extend special thanks to the judges of the First Instance and Appellate Courts—Kima Arzumanyan, Gayane Khachatryan, Davit Serobyan, and Narine Barseghyan—for making a legal, objective, and fair decision and awarding justice compensation for the violation of our client’s rights.
Our firm’s experience shows that violations of legislative requirements in labor relations are quite common. Employers, during the dismissal process, often fail to ensure workers’ employment guarantees, do not correctly formulate the reasons for dismissal, and do not give the employee the opportunity to present explanations about the situation. This opens the door for dismissals to be challenged in court and for employees to receive substantial compensation from companies.
Therefore, we urge entrepreneurs operating in Armenia to be more attentive towards their employees—do not unlawfully dismiss workers and do not violate their rights protected by the Constitution and Labor Code.