Հայաստանի Հանրապետությունում մեղադրյալի պաշտպանությունը սահմանադրական և իրավական հիմնարար իրավունք է, որը կոչված է ապահովելու քրեական հետպնդման ենթակա անձանց իրավունքների պաշտպանությունը։ Հայաստանի օրենսդրության համաձայն՝ ներառյալ Սահմանադրությունը, Քրեական դատավարության օրենսգիրքը (որը 2022 թվականից գործում է էական փոփոխություններով) և Քրեական օրենսգիրքը հանցագործության մեջ մեղադրվող յուրաքանչյուր անձի համար երաշխավորում են հիմնարար իրավունքներ՝ արդար դատաքննություն ապահովելու և արդարադատության սխալներից խուսափելու նպատակով։
Այս ծառայությունն ընդգրկում է քրեական վարույթում ձերբակալվածների (կասկածյալների) և մեղադրյալների պաշտպանության ամբողջական շրջանակը։ Այն ներառում է պաշտպանություն նախաքննության և դատաքննության փուլերում, վերաքննիչ և վճռաբեկ բողոքարկումների ժամանակ, ինչպես նաև հարակից հարցերով իրավական աջակցություն։ Ծառայության նպատակը անձի իրավունքների պաշտպանությունն է, ապօրինի գործողությունների վիճարկումը, անմեղությունը կամ պատասխանատվությունը մեղմացնող հանգամանքները հաստատող ապացույցների ներկայացումը և հնարավոր լավագույն արդյունքի ապահովումը՝ քրեական հետապնդման չհարուցում կամ դադարեցում, արդարացում, մեղմ պատժի նշանակում կամ կալանքից ազատում։
Ո՞վ է համարվում «մեղադրյալ»։
Քրեական դատավարության օրենսգրքի 6-րդ հոդվածի համաձայն՝ մեղադրյալ է համարվում այն անձը, որի նկատմամբ հարուցվել է քրեական հետապնդում, և որի նկատմամբ միաժամանակ առկա չէ օրինական ուժի մեջ մտած քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին որոշում կամ մեղադրական կամ արդարացման դատավճիռ։
Ինչ անել անմիջապես ձերբակալվելու դեպքում (առաջին քայլերը)
Եթե Դուք կամ Ձեր հարազատներից որևէ մեկը ձերբակալվել է Հայաստանի Հանրապետությունում, ապա առաջին ժամերը վճռորոշ են։ Գործեք հանգիստ և ճիշտ՝ պաշտպանելու Ձեր իրավունքները։
- Մնացեք հանգիստ և դիմադրություն մի ցուցաբերեք – Ցանկացած դիմադրություն կամ ագրեսիվ վարքագիծ կարող է օգտագործվել Ձեր դեմ և վատթարացնել Ձեր իրավիճակը։
- Պահանջեք տեղեկություն ձերբակալության հիմքերի մասին – Ոստիկանությունը և մյուս իրավապահ մարմինները պարտավոր են անհապաղ Ձեզ համար հասկանալի լեզվով անհապաղ տեղեկացնել ազատությունից զրկելու հիմքերի մասին։
- Անմիջապես պահանջեք պաշտպան – Հստակ հայտարարեք․ «Պահանջում եմ պաշտպան» կամ «Առանց պաշտպանի ես ցուցմունք չեմ տա»։ Պաշտպանի իրավունքը ծագում է փաստացի ձերբակալման պահից։
- Լռեք – Դուք ունեք ամբողջությամբ լռելու և ոչինչ չասելու իրավունք։ ։ Լռությունը չի կարող օգտագործվել Ձեր դեմ: Առանց Ձեր պաշտպանի ներկայության մի տվեք ցուցմունքներ կամ արեք հայտարարություններ։
- Առանց պաշտպանի ոչինչ մի ստորագրեք – Շատ փաստաթղթեր ձևակերպված են այնպես, որ դրանց ստորագրումը կարող է վնասել Ձեր հետագա իրավական պաշտպանությանը, ուստի Առանց Ձեր պաշտպանի ներկայության որևէ փաստաթուղթ մի ստորագրեք:
- Տեղեկացրեք Ձեր հարազատին կամ Ձեր կողմից ընտրված անձին – Դուք իրավունք ունեք ձերբակալվելուց հետո առավելագույնը 3 ժամվա ընթացքում տեղեկացնել Ձեր գտնվելու վայրի մասին Ձեր հարազատին կամ ցանկացած այլ անձի: Սովորաբար Դուք կարող եք այս իրավունքից օգտվել ոստիկանության կամ իրավապահ մարմնի շենք բերվելու պահից:
- Պահանջեք բժշկական զննություն – Եթե ունեք առողջական որևէ խնդիր կամ ձերբակալելու ընթացքում ձեր նկատմամբ կիրառվել է բռնություն, անմիջապես պահանջեք բժշկական զննություն։
Առանց դատարանի որոշման ձերբակալման առավելագույն ժամկետը 72 ժամ է։ Եթե այդ ժամկետում դատարանը որպես խափանման միջոց չի կիրառել կալանավորումը, ապա Դուք պետք է անհապաղ ազատ արձակվեք։
Մեղադրյալի հիմնարար իրավունքները
Հայաստանի օրենսդրությունը մեղադրյալի համար նախատեսում է ամուր իրավական երաշխիքներ, որոնք համահունչ են միջազգային չափանիշներին՝ ներառյալ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիային․
- Անմեղության կանխավարկած — Դուք համարվում եք անմեղ, քանի դեռ Ձեր մեղավորությունը չի ապացուցվել դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով։ Ապացուցման բեռը ամբողջությամբ դրված է մեղադրող կողմի (դատախազի) վրա, իսկ Դուք պարտավոր չեք ապացուցել Ձեր անմեղությունը։
- Տեղեկացված լինելու իրավունք — Դուք պետք է անհապաղ տեղեկացվեք առաջադրված մեղադրանքի հստակ բովանդակության, դրա իրավական հիմքերի և հիմնավորումների մասին՝ Ձեզ համար հասկանալի լեզվով։
- Լռելու իրավունք — Դուք կարող եք հրաժարվել ցուցմունք տալուց կամ բացատրություններ ներկայացնելուց, իսկ դա չի կարող մեկնաբանվել ի վնաս Ձեզ։
- Պաշտպան ունենալու իրավունք — Վարույթի ցանկացած փուլում Դուք իրավունք ունեք ունենալ Ձեր ընտրած փաստաբանը։ Եթե չունեք ֆինանսական միջոցներ փաստաբանին վճարելու համար, ապա պետությունը տրամադրում է անվճար իրավաբանական օգնություն՝ հանրային պաշտպան։
- Ապացույցներ ներկայացնելու և բողոքարկման իրավունք — Դուք և Ձեր պաշտպանը կարող եք հարուցել միջնորդություններ, ներկայացնել ապացույցներ, հարցաքննել վկաներին, բողոքարկել ձեր վերաբերյալ կայացված անօրինական վարութային ակտերը, այդ թվում՝ ձերբակալումը և կալանավորումը:
- Գործի նյութերին ծանոթանալու իրավունք – նախաքննության ավարտից հետո Դուք և Ձեր պաշտպանը կարող եք ծանոթանալու գործի բոլոր նյութերին:
- Արդար դատաքննության իրավունք — Գործի քննությունը պետք է իրականացվի անկախ և անաչառ դատարանի կողմից՝ հրապարակային (բացառիկ դեպքեռում՝ դռնփակ) և ողջամիտ ժամկետում:
- Այլ կարևոր երաշխիքներ — Ի պաշտպանություն մեղադրյալի բերված փաստարկները պետք է հանգամանորեն ստուգվեն, հանցագործության համար անձի մեղավորության մասին հետևությունը չի կարող հիմնվել ենթադրությունների վրա. այն պետք է հաստատվի փոխկապակցված վերաբերելի, թույլատրելի, հավաստի ապացույցների ամբողջությամբ:
Ինչպես է LSA իրավաբանական գրասենյակը ապահովում մեղադրյալի պաշտպանությունը
LSA իրավաբանական գրասենյակը տրամադրում է քրեական գործերով համապարփակ պաշտպանության ծառայություններ Հայաստանի ողջ տարածքում։ Ավելի քան 10 տարվա փորձառությամբ մեր թիմը, որի կազմում կան նախկին դատավորներ, դատախազներ և քննիչներ, օգտագործում է ինչպես տեսական, այնպես էլ պրակտիկ խորքային գիտելիքները՝ ամուր և արդյունավետ պաշտպանություն կառուցելու համար։
Մեր ծառայությունները ներառում են՝
- Անհետաձգելի արձագանք և խորհրդատվություն — 24/7 հասանելիություն ձերբակալությունների, կալանավորումների կամ նոր ներկայացված մեղադրանքների դեպքում, այդ թվում՝ անհապաղ խորհրդատվություն իրավունքների և հետագա քայլերի վերաբերյալ։
- Պաշտպանություն նախաքննության ընթացքում — Պաշտպանական մարտավարության մշակում, մասնակցություն հարցաքննություններին, առերեսումներին, խուզարկություններին, ինչպես նաև կալանքի կամ այլ խափանման միջոցների վերաբերյալ դատական նիստերին. ապացույցների, միջնորդությունների և բողոքների ներկայացում՝ որպես խափանման միջոց կալանքի կիրառումը բացառելու, օրենքի խախտմամբ ձեռք բերված ապացույցներն անթույլատրելի ճանաչելու, քրեական հետապնդում վարույթի հնարավոր ամենավաղ փուլում դադարեցնելու և անձի այլ իրավաչափ շահերի պաշտպանության նպատակով։
- Պաշտպանություն դատարանում — Մեղադրյալի պաշտպանություն առաջին ատյանի դատարանում, վերաքննիչ և վճռաբեկ ատյաններում, այդ թվում՝ մեղադրյալի անմեղության կամ նրա պատասխանատվության մեղմացման փաստարկված հիմնավորում, ինչպես նաև դատավճիռների բողոքարկում:
- Պաշտպանություն դատավճռի կատարման փուլում — Հիվանդության կամ այլ հիմքով պատժից ազատման, պատժից պայմանական վաղաժամկետ ազատման հարցերով իրավական աջակցություն, միջնորդությունների ներկայացվում և մասնակցություն դատական նիստերին, ինչպես նաև ապօրինի քրեական հետապնդման կամ կալանավորման համար փոխհատուցման պահանջների ներկայացում։
- Փոխկապակցված իրավական աջակցություն — Քրեական վարույթին առնչվող քաղաքացիաիրավական կամ վարչաիրավական հարցերով խորհրդատվության տրամադրում:
Հաճախ տրվող հարցեր
Կարո՞ղ է ոստիկանությունը խուզարկել իմ բնակարանը կամ ավտոմեքենան առանց դատարանի թույլտվության։
Ոչ, բնակարանի և դրան հավասարեցված ավտոմեքենայի խուզարկության համար անհրաժեշտ է դատարանի կողմից տրված խուզարկության որոշում։ Դուք իրավունք ունեք պահանջելու ներկայացնել դատարանի որոշումը, ծանոթանալ դրան և ապահովել Ձեր փաստաբանի ներկայությունը խուզարկության ընթացքում։ Ապօրինի խուզարկության արդյունքում ձեռք բերված ապացույցները ճանաչվում են անթույլատրելի։
Ի՞նչ է տեղի ունենում, եթե ես օտարերկրյա քաղաքացի եմ և ձերբակալվում եմ Հայաստանում։
Օտարերկրյա քաղաքացիները ՀՀ Քրեական դատավարության օրենսգրքով ունեն նույն իրավունքները, ինչ Հայաստանի քաղաքացիները, ինչպես նաև լրացուցիչ երաշխիքներ․ Ձեզ պետք է անհապաղ տեղեկացնեն Ձեր դեսպանատան կամ հյուպատոսության հետ կապ հաստատելու իրավունքի մասին (սովորաբար՝ մինչև 24 ժամվա ընթացքում), և Ձեր խնդրանքով դեսպանատունը պետք է տեղեկացվի Ձեր ձերբակալության մասին։ Դուք նաև իրավունք ունեք հաղորդակցվելու դեսպանատան կամ հյուպատոսության պաշտոնյաների հետ և ստանալու աջակցություն Ձեր մայրենի լեզվով։
LSA իրավաբանական գրասենյակն ունի անգլերեն և ռուսերեն լեզուներով խոսող փաստաբաններ, ովքեր անհրաժեշտության դեպքում կարող են դեսպանատների և հյուպատոսությունների հետ համակարգել իրավական պաշտպանության հետ կապված աշխատանքները։
Որքա՞ն կարող է տևել քրեական գործի քննությունը Հայաստանում։
Քրեական գործի նախաքննության համար օրենքով սահմանված են ժամկետներ հստակ ժամկետներ՝ 3-10 ամիս՝ կախված հանցագործության ծանրությունից, որոնք գործի բարդությունից և արդարադատության շահից ելնելով կարող են երկարաձվել 1-2 ամիս ժամկետով:
Քրեական գործի դատաքննության համար օրենքով հստակ ժամկետներ սահմանված չեն, սակայն այն ամեն դեպքում պետք է լինի ողջամիտ: Բացի այդ, ՀՀ բարձրագույն դատական խորդհուրդը սահմանալ է քրեական գործերի դատաքննության ուղենիշային ժամկետներ, որոնք որոշվում են մեղադրանքի ծանրության, մեղադրյալների և վկաների քանակի, ինչպես նաև մի շարք այլ ցուցիչների հաշվառմամբ:
Հնարավո՞ր է մինչև դատաքննությունը ազատվել կալանքից այլընտրանքային խափանման միջոցների կիրառմամբ։
Այո։ Դատարանը պարտավոր է քննարկել կալանքի այլընտրանքային խափանման միջոցների կիրառումը (տնային կալանք, վարչական հսկողություն, գրավ, երաշխավորություն և այլն), իսկ կալանքը պետք է կիրառվի միայն այն դեպքում, երբ հանդիսանում է միակ միջոցը փախուստի, ապացուցման գործընթացի վրա ապօրինի ազդեցություն գործադրելու կամ նոր հանցագործություն կատարելու ռիսկերը չեզոքացնելու համար: Ճիշտ պաշտպանական մարտավարության դեպքում բազմաթիվ անձինք կալանքից ազատվում են դեռևս նախաքննության փուլում։

В Республике Армения защита обвиняемого является конституционным и фундаментальным правом, призванным обеспечить защиту прав лиц, подвергающихся уголовному преследованию. В соответствии с законодательством Армении, включая Конституцию, Уголовно-процессуальный кодекс (действующий с существенными изменениями с 2022 года) и Уголовный кодекс, каждому лицу, обвиняемому в совершении преступления, гарантируются основные права с целью обеспечения справедливого судебного разбирательства и предотвращения судебных ошибок.
Данная услуга охватывает полный спектр защиты задержанных (подозреваемых) и обвиняемых в рамках уголовного производства. Она включает защиту на стадиях предварительного следствия и судебного разбирательства, во время апелляционных и кассационных обжалований, а также правовую помощь по связанным вопросам. Цель услуги — защита прав лица, оспаривание незаконных действий, представление доказательств, подтверждающих невиновность либо обстоятельства, смягчающие ответственность, а также обеспечение наилучшего возможного результата — отказ в возбуждении уголовного преследования или его прекращение, оправдание, назначение более мягкого наказания или освобождение из-под стражи.
Кто считается «обвиняемым»
Согласно статье 6 Уголовно-процессуального кодекса, обвиняемым считается лицо, в отношении которого возбуждено уголовное преследование и при этом отсутствует вступившее в законную силу решение о прекращении уголовного преследования либо обвинительный или оправдательный приговор.
Что делать сразу после задержания (первые шаги)
Если Вы или кто-то из Ваших родственников был задержан в Республике Армения, первые часы имеют решающее значение. Действуйте спокойно и правильно, чтобы защитить свои права.
- Сохраняйте спокойствие и не оказывайте сопротивления — Любое сопротивление или агрессивное поведение может быть использовано против Вас и ухудшить Ваше положение.
- Требуйте информацию об основаниях задержания — Полиция и другие правоохранительные органы обязаны незамедлительно сообщить Вам на понятном для Вас языке основания лишения свободы.
- Немедленно требуйте защитника — Четко заявите: «Требую защитника» или «Без защитника я не буду давать показания». Право на защитника возникает с момента фактического задержания.
- Молчите — Вы имеете право полностью хранить молчание и ничего не говорить. Молчание не может быть использовано против Вас. Не давайте показания и не делайте заявлений без присутствия Вашего защитника.
- Ничего не подписывайте без защитника — Многие документы составлены таким образом, что их подписание может повредить Вашей дальнейшей правовой защите, поэтому не подписывайте никаких документов без присутствия Вашего защитника.
- Сообщите родственнику или выбранному Вами лицу — После задержания Вы имеете право в течение максимум 3 часов сообщить о своем местонахождении родственнику или любому другому лицу. Обычно воспользоваться этим правом можно с момента доставления в здание полиции или иного правоохранительного органа.
- Требуйте медицинское освидетельствование — Если у Вас есть какие-либо проблемы со здоровьем или при задержании к Вам было применено насилие, немедленно требуйте медицинское освидетельствование.
Максимальный срок задержания без решения суда составляет 72 часа. Если в течение этого срока суд не применит меру пресечения в виде заключения под стражу, Вы должны быть немедленно освобождены.
Основные права обвиняемого
Законодательство Армении предусматривает для обвиняемого прочные правовые гарантии, соответствующие международным стандартам, включая Европейскую конвенцию о правах человека:
- Презумпция невиновности — Вы считаетесь невиновным, пока Ваша вина не будет доказана вступившим в законную силу приговором суда. Бремя доказывания полностью лежит на стороне обвинения (прокуроре), и Вы не обязаны доказывать свою невиновность.
- Право быть информированным — Вы должны быть незамедлительно уведомлены о точном содержании предъявленного обвинения, его правовых основаниях и обосновании на понятном для Вас языке.
- Право хранить молчание — Вы можете отказаться от дачи показаний или объяснений, и это не может быть истолковано против Вас.
- Право на защитника — На любой стадии производства Вы имеете право иметь выбранного Вами адвоката. Если у Вас нет финансовых средств для оплаты адвоката, государство предоставляет бесплатную юридическую помощь — общественного защитника.
- Право представлять доказательства и обжаловать — Вы и Ваш защитник можете заявлять ходатайства, представлять доказательства, допрашивать свидетелей, обжаловать вынесенные в отношении Вас незаконные процессуальные акты, включая задержание и заключение под стражу.
- Право знакомиться с материалами дела — после завершения предварительного следствия Вы и Ваш защитник можете ознакомиться со всеми материалами дела.
- Право на справедливое судебное разбирательство — Рассмотрение дела должно осуществляться независимым и беспристрастным судом, публично (в исключительных случаях — в закрытом заседании) и в разумный срок.
- Другие важные гарантии — Доводы, представленные в защиту обвиняемого, должны быть всесторонне проверены; вывод о виновности лица в совершении преступления не может основываться на предположениях — он должен быть подтвержден совокупностью взаимосвязанных, относимых, допустимых и достоверных доказательств.
Как юридическое бюро LSA обеспечивает защиту обвиняемого
Юридическое бюро LSA предоставляет комплексные услуги защиты по уголовным делам на всей территории Армении. Имея более чем 10-летний опыт, наша команда, в состав которой входят бывшие судьи, прокуроры и следователи, использует как теоретические, так и глубокие практические знания для построения надежной и эффективной защиты.
Наши услуги включают:
- Незамедлительное реагирование и консультации — доступность 24/7 в случаях задержаний, заключения под стражу или предъявления новых обвинений, включая немедленные консультации по вопросам прав и дальнейших действий.
- Защита на стадии предварительного следствия — разработка защитной стратегии, участие в допросах, очных ставках, обысках, а также в судебных заседаниях по вопросам применения меры пресечения в виде заключения под стражу или других мер; представление доказательств, ходатайств и жалоб с целью исключения применения ареста в качестве меры пресечения, признания недопустимыми доказательств, полученных с нарушением закона, прекращения уголовного преследования на максимально ранней стадии производства и защиты иных законных интересов лица.
- Защита в суде — защита обвиняемого в суде первой инстанции, апелляционных и кассационных инстанциях, включая аргументированное обоснование невиновности обвиняемого или смягчения его ответственности, а также обжалование судебных решений.
- Защита на стадии исполнения приговора — правовая помощь по вопросам освобождения от наказания по болезни или иным основаниям, условно-досрочного освобождения, подготовка ходатайств и участие в судебных заседаниях, а также предъявление требований о компенсации за незаконное уголовное преследование или содержание под стражей.
- Сопутствующая правовая помощь — предоставление консультаций по гражданско-правовым или административно-правовым вопросам, связанным с уголовным производством.
Часто задаваемые вопросы
Может ли полиция обыскать мою квартиру или автомобиль без разрешения суда?
Нет, для проведения обыска квартиры и приравненного к ней автомобиля необходимо решение суда о проведении обыска. Вы имеете право потребовать предъявить решение суда, ознакомиться с ним и обеспечить присутствие Вашего адвоката во время обыска. Доказательства, полученные в результате незаконного обыска, признаются недопустимыми.
Что происходит, если я иностранный гражданин и меня задержали в Армении?
Иностранные граждане в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом РА имеют те же права, что и граждане Армении, а также дополнительные гарантии: Вас должны незамедлительно уведомить о праве связаться с Вашим посольством или консульством (как правило, в течение 24 часов), и по Вашей просьбе посольство должно быть уведомлено о Вашем задержании. Вы также имеете право общаться с должностными лицами посольства или консульства и получать помощь на своем родном языке.
Юридическое бюро LSA имеет адвокатов, владеющих английским и русским языками, которые при необходимости могут координировать работу, связанную с правовой защитой, с посольствами и консульствами.
Сколько может длиться рассмотрение уголовного дела в Армении?
Для предварительного следствия уголовного дела законом установлены четкие сроки — 3–10 месяцев в зависимости от тяжести преступления, которые, исходя из сложности дела и интересов правосудия, могут быть продлены на 1–2 месяца.
Для судебного рассмотрения уголовного дела законом конкретные сроки не установлены, однако оно в любом случае должно проходить в разумный срок. Кроме того, Высший судебный совет РА установил ориентировочные сроки рассмотрения уголовных дел, которые определяются с учетом тяжести обвинения, количества обвиняемых и свидетелей, а также ряда других показателей.
Возможно ли до судебного разбирательства освободиться из-под стражи с применением альтернативных мер пресечения?
Да. Суд обязан рассмотреть возможность применения альтернативных мер пресечения (домашний арест, административный надзор, залог, поручительство и др.), а заключение под стражу должно применяться только в том случае, когда является единственным средством нейтрализации рисков побега, незаконного воздействия на процесс доказывания или совершения нового преступления. При правильной стратегии защиты многие лица освобождаются из-под стражи уже на стадии предварительного следствия.